Trwa przeliczanie zamówienia...

Loading

Jak zmieniał się sprzęt fotograficzny na przestrzeni wieków?

aparaty fotograficzne

źródło: pixabay

Wielkim pragnieniem człowieka było móc utrwalać obraz otaczającej go rzeczywistości. Do czasu wynalezienia aparatu fotograficznego musiało ludziom wystarczyć realistyczne malarstwo. Historia fotografii mówi o tym, że pierwowzorem aparatu jest camera obscura. Jaką drogę ewolucyjną musiał przejść aparat fotograficzny zanim narodził się z tzw. "ciemnej komanty"? Współcześnie możemy rejestrować otaczający nas świat na aparatch lub telefonach z przetwornikami cyfrowymi CCD - to efekt wieloletnich prac naukowych w dziedzinach: fizyki, chemii i matematyki. A może ostateczny efekt zawdzięczamy nie tylko nauce, ale również przypadkowi? Przeczytaj o tym, jak zmieniał się sprzęt fotograficzny na przestrzeni wieków, a dowiesz się, jak było naprawdę.

Camera obscura i pierwsze wynalazki optyczne

camera obscura

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/528117493775125534/

Wynalezienie camery obscura i naukowe opisanie zjawisk opierających się na fizyce optycznej spowodowało rozwój wielu urządzeń potrzebnych człowiekowi. Zjawisko pomniejszonego, barwnego, odwróconego obrazu rzeczywistości wyświetlającego się na murze opisał mnich Roger Bacon w XIII wieku. Pewnego dnia na ścianie swojej celi zobaczył obraz ogrodu, który zlokalizowany był przed klasztorem. Camera obscura była skrzynią, często nawet tak dużą, jak wielkość renesansowej izby. Urządzenie opisywali i wykorzystywali do swojej pracy m.in. Leonardo da Vinci, matematycy włoscy i niemieccy, astronauci, którzy na bazie camery obscura zbudowali przyrząd do obserwacji zaćmienia Słońca. Z czasem camerę obscura wyposażono w wypukłą soczewkę, później także w lustro, co pozwoliło na wyostrzenie obrazu. Dla powstania fotografii ważne są także osiągnięcia badawcze Jana Keplera, który nazywany jest twórcą "teorii oka i instrumentów optycznych". Ciekawostka jest siedemnastowieczny wynalazek Atanazego Kirchnera, tzw. latarnia magiczna (przodek rzutnika, powiększalnika, projektora filmowego). Te wynalazki ugruntowały drogę do powstania pierwszego aparatu fotograficznego, nazywanego od nazwiska wynalazcy dagerotypem.

Dagerotypia, talbotypia, kalotypia a materiały światłoczułe

Autorem pierwszego "zdjęcia" w historii fotografii jest Joseph Nicephore Niepce (1826). Wystawił on do okna wypolerowana płytę miedzianą pokrytą płynnym asfaltem i po ok. 8 godzinach ekspozycji na płytce naświetlony został obraz rzeczywistości. Do wykonania tego obrazu posłużył mu skonstruowany na bazie camery obscura aparat z obiektywem pozbawionym aberracji chromatycznej bez migawki i przesłony. Uzyskanie pierwszego zdjęcia było możliwe dzięki zastosowaniu materiałów światłoczułych. Nośnikiem obrazu w fotografii tradycyjnej o dzisiaj są światłoczułe materiały chemiczne (klisze, papiery, błony płyty, filmy). Najdawniejsze odkrycia związane z materiałami światłoczułymi to wynalazki sięgające XI wieku! Przez wieki nabywano wiadomości o działaniu azotanu srebra, chlorku srebra, czy wpływie światła na niektóre chemikalia. Technika uzyskania jednej, niepowielanej odbitki "malowanej światłem" została dopracowana i udoskonalona przez Nicephora Niepce'a i Luisa Daugerra. To właśnie temu drugiemu (francuski malarz i scenograf) przypisuje się wynalezienie fotografii. Daugerre podał informację o swoim wynalazku do publicznej wiadomości w 1839r. Technika, którą zaprezentował Akademii Francuskiej została entuzjastycznie przyjęta i co ciekawe, wsparta finansowo przez państwo. 7 stycznia ogłoszono, że wynaleziony został proces zwany "dagerotypią" oparty na naświetlaniu posrebrzonej miedzianej płytki, pokrytej warstewką jodu srebra, a wywołanej po naświetleniu w oparach rtęci. Problemem tej metody był brak możliwości zwielokrotnienia odbitek. Jej sukcesem było zaś to, że zdjęcia charakteryzowały się dużą rozdzielczością i bogactwem szczegółów. Nieco zapomnianą postacią dla historii fotografii i rozwoju sprzętu fotograficznego był Anglik William Fox Talbot. Prowadził on swoje badania nad światłoczułością materiałów dużo wcześniej niż Niepce i Daugerre, jednak dopiero w styczniu 1839r. ogłosił, że opatentował pozytywowo-negatywową technikę pozyskiwania odbitek. Talbot rozpoczął swoje badania nad światłoczułością różnych substancji po tym, jak przypadkowo oblał papier solą kuchenną i azotanem srebra i zauważył, że na papierze powstał obraz. Talbotypia była o tyle rewolucyjna, że pozwalała na wielokrotne powielanie wykonanego zdjęcia. John Hershell nazwał metodę Talbota "fotografią", chociaż wynalazca nazywał ją talbotypią czy kalotypią. Fotografia zaczęła rozwijać się w dynamicznym tempie. Najpowszechniejsze stały się szklane płytki powlekane materiałem światłoczułym, na których wykonywano obraz rzeczywistości. Ze względu na przygotowanie płytek bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia fotograf musiał oprócz aparatu posiadać jeszcze przenośną ciemnię, w której dokonywano tego chemicznego procesu.

Dynamiczny rozwój fotografii

1907r. Bracia Lumiere wprowadzają na rynek gotowe płyty do fotografii "Autochrome" produkowane na bazie skrobi ziemniaczanej
1856r. William Thompson wykonuje pierwszą podwodną fotografię
1860r. James Wallace Black wykonuje pierwszą fotografię z lotu ptaka (widok na miasto Boston w USA)
1861r James Clerk Maxwell wykonuje pierwsze kolorowe zdjęcie przedstawiające wiązkę tkaniny z wełny owczej
1887-1889 H. Goodwin oraz G. Eastman wprowadzają błonę zwojową pokrytą emulsją światłoczułą
1925r. O. Barnack wynalazł pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny Leica
1929r. R. Werke wraz z Franke und Heindecke opracowali lustrzankę dwuobiektywową Rolleiflex
1935r. Kodachrome wprowadza do użytku pierwszy współczesny, trójwarstwowy film barwny
1936r. powstała Exakta, małoobrazkowa, jednoobiektywowa lustrzanka, z ruchomym zwierciadłem
1947r. odkrycie tzw. pryzmatu pentagonalnego. Ten wielościan odpowiednio opracowany i wykonany (zwykle ze szkła optycznego) jest najważniejszą częścią w aparatach zwanych lustrzankami
1963r. wprowadzenie aparatu Polaroid do tzw. kolorowej fotografii błyskawicznej
1965r. wprowadzenie do aparatów fotograficznych funkcji tzw. automatyzacji ekspozycji dotyczącej ilości światła wpadającego na materiał światłoczuły. Wynalazek wiąże się z wielkością otworu, przez który wpada światło i czasu naświetlania
1977r. wprowadzenie do aparatów fotograficznych tzw. automatyzacji ostrości zwanej po angielsku Automatic Focus, po to, by fotografowany obiekt był uwieczniony w odpowiedniej ostrości
1986r. jednorazowy aparat fotograficzny Fuji
2000r. pierwsze telefony z funkcją aparatu fotograficznego Samsung SCH- V200 i Nokia 3310

historia fotografii

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/512354895082418471/

Obecnie aparaty fotograficzne można podzielić ze względu na ich:

- budowę (przeziernikowy, skrzynkowy, mieszkowy, dalmierzowy, lustrzanka, aparat studyjny),
- przeznaczenie (amatorskie, zaawansowane, profesjonalne),
- użycie materiału światłoczułego (klasyczne i cyfrowe),
- rozmiar klatki filmu (małoobrazkowe, średnioformatowe, wielkoformatowe),
- sterowanie (manualne, automatyczne, z ręcznym ustawianiem ostrości).

Dynamiczny rozwój techniki fotograficznej wiąże się nie tylko z rozwojem aparatu fotograficznego i chemii laboratoryjnej czy sprzętu ciemniowego, ale także rozwojem takich urządzeń jak: lampa błyskowa, światłomierz, dalmierz czy celownik, statyw fotograficzny, filtry i pierścienie obiektywowe, samowyzwalacz, oraz pulpit retuszerski.

Fotografia współczesna

Pierwsza fotografia cyfrowa powstała w 1957r. Wykonał ją Russell Kirsch. Zdjęcie przedstawia głowę jego trzymiesięcznego syna. Fotografia cyfrowa rozwinęła się w oparciu o technologie związane z telewizją i filmem. Pozwala ona na rejestrowanie zdjęcia bezpośrednio na matrycy cyfrowej. Matryce te produkowane są w dwóch technologiach: CCD i CMOS. Ta pierwsza została wynaleziona w 1969r. w Bell Telephone Laboratories przez W. Boyla i G.E.Smitha. Ta druga wykorzystywana jest nie tylko w aparatach fotograficznych, ale również kamerach internetowych, cyfrowych aparatach rentgenowskich czy w elektronicznych elementach kontrolnych w procesach automatyzacji produkcji. Matryce CMOS wbudowane są w lustrzanki cyfrowe oraz kompaktowe aparaty cyfrowe. Nowością są matryce LIVEMOS, które bazują na CMOS. Ich producentem jest firma Panasonic. Współcześnie do wykonywania zdjęć wykorzystuje się trzy rodzaje aparatów, lustrzanki, hybrydy i aparaty kompaktowe. Wykonujemy zdjęcia w technice fotografii tradycyjnej i cyfrowej, chociaż tzw. fotografia tradycyjna, oparta na chemicznym nośniku światłoczułym odchodzi już do lamusa.

Wiele wynalazków w dziedzinie chemii, fizyki i matematyki poprzedzonych było żmudną pracą. Popularne przysłowie mówi, że sukces ma wielu ojców. Jedno odkrycie wynika z drugiego. Odkrycia w dziedzinie światłoczułości doprowadziły do powstania matrycy cyfrowej, a w dziedzinie optyki zrewolucjonizowały wiele maszyn i urządzeń potrzebnych człowiekowi. W I połowie XIX wieku wykonanie jednego zdjęcia zajmowało mnóstwo czasu i wymagało wielu umiejętności. Obecnie korzystamy z nieograniczonych możliwości fotografii, która jest dla nas źródłem nauki, pracy, zabawy, czy pasji. Bez wytchnienia utrwalamy zdjęcia za pomocą aparatów cyfrowych czy smartfonów, sięgając po nasz sprzęt fotograficzny nawet kilka razy dziennie. Warto pamiętać o tym, że oprócz gromadzenia fotografii na dyskach komputerowych dobrze jest wywoływać swoje wspomnienia w postaci tradycyjnych odbitek fotograficznych lub w postaci fotoobrazów na płótnie.

« wstecz
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Punkty Odbioru
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.


Ładowanie danych...