Trwa przeliczanie zamówienia...

Loading

Podstawy programu Photoshop - część 3 - prosty retusz w praktyce

Podstawy programu Photoshop - część 3 - prosty retusz w praktyce

Jak obiecałam wam w poprzedniej poradzie, w części trzeciej pokażę jak dokonać kilku prostych korekt, które są najczęściej potrzebne przed zamówieniem odbitek zdjęć. Przy okazji zobaczycie na czym polegają tajemnicze maski oraz poznacie proste sposoby na poprawienie waszych fotografii. W końcu święta już za pasem, być może podarujecie bliskim fotoprezent z nową odsłoną ich ulubionego zdjęcia?

Powrót do podstaw

Na tym etapie orientujecie się mniej więcej na czym polegają warstwy oraz gdzie znaleźć podstawowe opcje programu. Nie zagłębialiśmy się jeszcze w górne menu, ale to pozostawiam wam osobiście do sprawdzenia, jako zadanie domowe. Dzisiaj zobaczycie kilka operacji, które można oczywiście wykonać na wiele różnych sposobów - wybrałam jednak te, z których korzystam najczęściej. Nie będę was uczyć skrótów, gdyż nie będziecie ich raczej używali w podstawowej obróbce, ale jako ciekawostkę warto wiedzieć, że profesjonaliści wszystkie podstawowe działania wykonują z poziomu klawiatury.

Jak poprawić wygląd zwykłego zdjęcia?

Zdjęcia, które robimy naszej rodzinie czy znajomym podobają się nam ze względu na obecność bliskich osób na fotografiach. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że nie są one wcale dobre i mogłyby być o wiele lepsze, gdybyśmy poznali kilka tajników sztuki fotografowania. Jednak czasami jest już po fakcie i nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu, by wykonać ponownie zdjęcia naszego dziecka, kuzynki w dniu ślubu czy ostatniej wspólnej Wigilii z babcią.

Pierwszą czynnością jaką możemy zrobić w celu poprawy wyglądu zdjęcia, jest odpowiednie wykadrowanie. Aby to zrobić, otwieramy zdjęcie we wcześniej poznany nam sposób i wybieramy z lewej strony narzędzie kadrowania. Teraz wystarczy przesuwać je, aby ustawić obszar, który chcemy zachować. Aparaty cyfrowe wykonują zdjęcia w formatach, w których można zmówić odbitki w każdym fotolabie cyfrowym. Jeśli zmienimy obszar zdjęcia (skadrujemy) go na oko, po zamówieniu odbitek będziemy mieli białe pole do obcięcia. Z tego powodu warto przytrzymać SHIFT, zmienić obszar kadrowania i ustawić za pomocą kursora nowe pole zdjęcia - zatwierdzamy ENTEREM. W ten sposób zachowa ono proporcje, które zagwarantują nam ładne odbitki. Jeśli nie jesteśmy pewni, że uda nam się odpowiednio skadrować zdjęcie, możemy wpisać odpowiednie wartości w górnym polu a następnie przesunąć obszar kadrowania w wybrane miejsce.

Wybierając Lupkę z menu po lewej stronie i klikając prawym przyciskiem na zdjęciu, możemy ponownie ustawić zdjęcie na cały widok ekranu lub zobaczyć jego prawdziwe wymiary po wykadrowaniu.

Kolejnym krokiem będzie poprawa jasności i kontrastu, które często pozostawiają wiele do życzenia. Najlepiej zrobić to wybierając w prawym dolnym panelu Utwórz nową warstwę wypełnienia lub korekcyjną > Jasność/Kontrast. Tak jak oglądaliście na nagraniach załączonych do poprzedniej porady, należy przesuwać suwakami, by uzyskać pożądany efekt.

Jeśli kolory tak jak w tym przypadku wyglądają dobrze, nie trzeba się nimi przejmować. Gdy kolory są jednak przekłamane najlepiej modyfikować je za pomocą Balansu kolorów lub Barwy i Nasycenia. Chcielibyście więcej zieleni? Najlepiej wybrać z tego samego miejsca co poprzednio Kolor selektywny, a w nim kolor zielony. Możecie spróbować zmieniać ustawienia w każdym z kolorów obserwując w czasie rzeczywistym wszystkie efekty. Pamiętajcie o tym, że jeśli dana warstwa wam się nie podoba, możecie ją ukryć lub zupełnie usunąć.

Do czego przydaje się rozmycie gaussowskie i maski?

W teorii w tym przypadku to wszystko. Jednak zdjęcie nie wygląda dobrze, jeśli jego ostrość jest podobna na całym obszarze zdjęcia. Warto zastosować wtedy lekkie rozmycie gaussowskie, dzięki któremu osoby znajdujące się na pierwszym planie będą lepiej widoczne. Przy okazji efektu rozmycia zobaczycie na czym polegają maski.

Kopiujemy dolną warstwę. Następnie z górnego menu wybieramy Filtr > Rozmycie > Rozmycie gaussowskie. Na ekranie pojawi się nowe okno, w którym możemy ustawić siłę efektu. Gdy uznamy, że zastosowana wartość nam odpowiada, zatwierdzamy ją przyciskiem Ok.

Teraz nie zmieniając warstwy wybieramy Utwórz maskę warstwy. Jeśli zrobiliśmy to prawidłowo, obok naszej rozmytej fotografii powinno pojawić się białe pole. Oczywiście jeśli ukryjecie widoczność warstwy, rozmycie zupełnie zniknie. Aby odkryć tylko część zdjęcia upewnijmy się, że mamy zaznaczoną maskę warstwy, a nie samą warstwę. Następnie wybieramy z lewego menu Pędzel, sprawdzamy czy jest zaznaczony kolor czarny i używamy go na zdjęciu. Jeśli klikniemy prawym przyciskiem myszy, możemy zmieniać jego rozmiar oraz twardość. Popróbujcie różnych ustawień, by zobaczyć czym różni się miękki pędzel od twardego. Do retuszu zdjęć w większości przypadków będziecie używali miękkiego pędzla lub o średniej twardości.

Możecie zobaczyć jak zdjęcie pod spodem powoli odsłania się i nasza postać ponownie staje się wyraźna. Jeśli macie czas i chęci możecie odsłaniać kolejno twarz, kontury ciała, uważając jednak na krawędzie. Ja w tym przypadku robię to nieco zbyt szybko i mało dokładnie, gdyż chcę wam tylko pokazać działanie efektu rozmycia gaussowskiego. Nie warto używać pędzla o takim samym kryciu na całej masce. Pod górnym menu są dostępne opcje, w których możemy zmienić krycie pędzla np. na 20%. Dzięki temu zabiegowi możemy kilkukrotnie używać go wokół krawędzi postaci, by stworzyć bardziej subtelne przejścia.

Jeśli chcecie ponownie rozmyć coś, czyli odwrócić działanie maski, należy zamienić kolory w lewym menu z czarnego na biały - zobaczcie, jak fragmenty zdjęcia ponownie stają się rozmyte, gdy będziecie używali pędzla na masce.

Na koniec warto zaznaczyć najniższa warstwę i wybrać narzędzie Lasso. Zaznaczamy nim najważniejszy element na zdjęciu, w moim przypadku to twarz i czapka chłopca. Następnie z górnego menu wybieramy opcję Zaznacz > Zmień wtapianie. Pojawi się okno, w którym należy wpisać konkretną wartość (w moim przypadku to 15) i zatwierdzić. Odpowiednich wartości można nauczyć się metodą prób i błędów, nie istnieje nic takiego jak uniwersalna liczba, która sprawdzi się w przypadku każdego zdjęcia. Po tej czynności wybieramy z górnego menu Filtr > Wyostrzanie > Inteligentne wyostrzanie. W oknie, które pojawi się na ekranie, dopasowujemy siłę wyostrzenia. Nie warto przesadzać, gdyż tzw. ziarno zniszczy cały efekt zdjęcia.

Gdy jesteśmy zadowoleni z naszej pracy możemy zapisać zdjęcie w sposób jaki pokazywałam wam w pierwszej poradzie. Pamiętajcie o zmianie nazwy zdjęcia, gdybyście chcieli wrócić kiedyś do jego pierwotnej wersji.

Podstawy programu Photoshop - część 3 - prosty retusz w praktyce

Jak zastosować czarno-biały efekt na zdjęciach?

Czasami kolorowe zdjęcia po prostu się nudzą, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie kilku zdjęć, które będą czarno-białe lub z tzw. efektem sepii. Nie są one trudne w wykonaniu, a sprawiają,

że nasz rodzinny album staje się po prostu bardziej zróżnicowany i ciekawy. Oczywiście przed zamianą zdjęcia na czarno-białe lub sepia, możecie zastosować wcześniejsze efekty - tj. kadrowanie, zmiana jasności/kontrastu i rozmywanie/wyostrzanie.

Aby stworzyć czarno-białe zdjęcie wybieramy w prawym dolnym rogu Utwórz warstwę wypełnienia lub korekcyjną > Czarno-biały. Za pomocą suwaków, które pojawią się na ekranie, możemy zmieniać jasność poszczególnych kolorów. Odradzałabym jednak większą ingerencję w tym miejscu, gdyż łatwo niechcący obniżyć jakość zdjęcia. Zamiast tego należy wybrać Krzywe i umieścić dwa punkty tak jak ćwiczyliście z poprzednimi tutorialami. Moje zdjęcie wydaje się nieco zbyt ciemne, dlatego dołożę warstwę Jasność/Kontrast i ustawię odpowiednie wartości.

Aby wykonać efekt sepii najlepiej wybrać z tego samego miejsca Kolor kryjacy i ustawić lekko przygaszony pomarańczowy kolor. Teraz musimy zmienić tryb mieszania, który znajduje się nad warstwami. W moim przypadku najlepiej wygląda Nakładka, jednak możecie wypróbować wszystkie tryby, by zobaczyć jak zmienia się zdjęcia. Jeśli efekt jest zbyt mocny, warto zmniejszyć poziom krycia np. na 60%.

A co z czerwonymi oczami i krostami na skórze?

W Photoshopie istnieje narzędzie o nazwie "czerwone oczy", jednak nie jestem z niego szczególnie zadowolona. Jeśli są to oczy osób będących tylko niewielkimi postaciami w kadrze, wszystko wygląda dobrze. Niestety jeśli głównym tematem zdjęcia jest wyłącznie twarz, narzędzie średnio sobie radzi z redukcją czerwonych oczu. Dlatego należy wybrać Zaznaczenie eliptycznie i zaznaczyć oczy, ale tylko na obszarze, na którym chcemy dokonać zmian. Aby zaznaczyć drugie oko należy w trackie używania narzędzia przytrzymać klawisz SHIFT. Następie wybieramy z górnego menu Obraz > Dopasowania > Barwa/Nasycenie. Suwakami zmniejszamy wartość nasycenia barwy czerwonej, niekiedy również jasności, jeśli uzyskany efekt wygląda zbyt nienaturalnie. Efekt czerwonych oczu powinien być już usunięty. Jeśli tak nie jest, należy również w barwach oryginalnych zmniejszyć nasycenie oraz jasność.

Przy okazji retuszu oczu, można zmniejszyć nieco widoczność niedoskonałości. Jeśli na twarzy pojawiają się niewielkie krosty czy zaczerwienienia, można je szybko usunąć za pomocą narzędzia Łatka. Wystarczy zaznaczyć obszar krosty, chwycić go kursorem i przesunąć na fragment "czystej" skóry.

Photoshop jest nieskończonym źródłem możliwości

Mam nadzieję, że podobała wam się nasza krótka seria porad dotyczących podstaw programu Photoshop firmy Adobe. Jeśli z uwagą śledziliście tutoriale i testowaliście różne narzędzia, nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej doskonalić swoje umiejętności. W Internecie znajdziecie mnóstwo tutoriali, dzięki którym poznacie skomplikowane techniki fotomontażu oraz wiele, wiele innych ciekawych możliwości programu. Jeśli chcecie poprawić tylko wygląd kilku rodzinnych fotografii, wasze dotychczasowe umiejętności powinny być wystarczające. Trzymamy kciuki za wasze "nowe" zdjęcia.

Autor:

« wstecz
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.


Ładowanie danych...