Porady

Zmiana rozmiarów i kompresowanie zdjęć




 Jak skompresować zdjęcie

Każdy z nas staje w pewnym momencie przed problemem doboru rozmiaru zdjęcia, gdyż często okazuje się, że są one za duże, aby zmieściły się na pendriva lub żeby mogły zostać przesłane pocztą. Jak je zatem zmniejszyć? Dlaczego niektóre ze zmniejszonych fotografii stają się nagle niewyraźne i rozmyte? Jak przeprowadzić kompresowanie zdjęć i zmniejszyć ich wymiary, aby nie straciły swojej jakości i wciąż były wyraźne?

Zmniejszanie wymiarów w pikselach, zmiana głębi bitowej i kompresja zdjęć to czynności, które wykonujemy, aby zmniejszyć rozmiar pliku, w którym został zapisany obraz z aparatu. Brzmi to wszystko dosyć skomplikowanie, ale wbrew pozorom poradzi sobie z tym nawet osoba będąca amatorem fotografii. W większości aparatów cyfrowych można ustawić rozmiar i stopień kompresji plików już przed wykonaniem zdjęcia, jednak zasadniczo najlepiej tego nie robić i zająć się kompresją dopiero później. Generalnie, im mniejszy i bardziej skompresowany plik, tym zajmuje mniej miejsca na karcie, jednak ma również o wiele gorszą jakość.

Zmniejszanie wymiarów w pikselach

 Jak skompresować zdjęcia

Zmniejszanie wymiarów zdjęcia w pikselach powoduje radykalne zmniejszenie wagi pliku, które następuje kosztem utraty wielu detali i szczegółów, będących już nie do odzyskania. Należy wiedzieć, że wielkość plików zapisanych bez kompresowania jest równa pomnożonej liczbie pikseli użytej do ich zapisu przez głębię bitową. Brzmi skomplikowanie, ale jedyne co musimy wiedzieć to to, że jeśli chcemy zmniejszyć rozmiar pliku o połowę, wystarczy zmienić jego wymiary w pikselach o pierwiastek z 2 - ok. 1,41.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia? Przede wszystkim zmieniając jego rozdzielczość, rozumianą często jako rozmiar zdjęcia. Aparaty cyfrowe wykonują zdjęcia w konkretnej liczbie mega pikseli. Rozdzielczość to nic innego jak ilość pikseli znajdujących się na obrazie wykonanym przez nasz sprzęt podanych we współrzędnych pionowych i poziomych.

Zmienianie rozmiaru zdjęcia jest dostępne na ogół z głównego menu programu graficznego jako „rozmiar zdjęcia”. W okienku ustawiamy wtedy odpowiednie wymiary podane w różnych miarach, którymi mogą być piksele, centymetry, milimetry itd. Istotna jest również wcześniej wspomniana rozdzielczość. Zdjęcia mają zazwyczaj 300 DPI, jednak zmieniając wymiary pliku, niekoniecznie ingerujemy w rozdzielczość. Warto wiedzieć, że obrazki przeglądane w sieci mogą mieć zaledwie 72 dpi (przy takim samym wymiarze), a te do druku powinny mieć zazwyczaj 300 dpi. Więcej o proporcjach i rozdzielczości odbitek możecie sobie przypomnieć z naszego wcześniejszego tekstu.

Podczas zmieniania rozmiaru zdjęcia, program musi zdecydować, które z pikseli usunie z oryginalnego pliku i w jaki sposób powinien to zrobić. Nam jednak pozostawia wybór opcji, z których każda ma spore znaczenie:
- zachowanie oryginalnych proporcji lub ich zmiana:jeśli chcemy zostawić oryginalne proporcje zdjęcia, wystarczy zaznaczyć stosowną opcję i dokonać zmiany jednego z wymiarów - spowoduje to automatyczne dopasowanie się drugiego parametru. Zachowanie proporcji w zdjęciu daje na ogół o wiele lepsze rezultaty niż zmienianie jego wymiarów ręcznie. Jeśli zależy nam na tym, by rozciągnąć lub ścisnąć zdjęcie, należy użyć do tego odpowiednich narzędzi do deformacji obrazu i dopiero dokonywać zmiany jego rozmiaru.
- sposób interpolacji: określamy za jego pomocą algorytm, według którego program będzie uśredniał i usuwał piksele w trakcie zmniejszania zdjęcia. Do najczęściej stosowanych metod zalicza się:

* najbliższy sąsiad - najprostsza metoda kompresji zdjęć, która polega na tym, że jeśli usunie się jeden z dwóch pikseli, pozostały otrzymuje uśrednioną wartość ich obu. Piksele, które są usuwane, program losuje od lewej do prawej. Ta metoda najlepiej zachowuje ostre krawędzie między różnymi obszarami na zdjęciu, usuwa jednak drobne detale i obniża zakres tonalny zdjęcia.
*dwuliniowa - piksele są uśredniane i usuwane za pomocą metody regresji dwuliniowej. Stosując tą metodę zachowamy większe przejścia tonalne i ostre krawędzie, dlatego jest to najlepsza metoda kompresji szczegółowych zdjęć zawierających linie i ostre krawędzie.
* dwusześcienna - piksele są uśredniane i usuwane za pomocą regresji dwuściennej. Stosując tą metodę zachowamy oryginalne przejścia tonalne, jednak niektóre krawędzie mogą ulec rozmyciu. Metoda nadaje się idealnie przy zdjęciach krajobrazu, pejzaży itd.

Zmniejszanie głębi bitowej

 Jak kompresować zdjęcie

Głębia bitowa to nic innego, jak liczba bitów użyta do zapisu jednego piksela na zdjęciu. Wartość ma decydujące znaczenie w ilości różnych kolorów, które może przybrać jeden piksel tworzący zdjęcie.

Głębia bitowa(sumaryczna):
1 - proste dwubarwne rysunki
2 - proste wykresy i ilustracje
4 - bardziej złożone wykresy i ilustracje
8 - złożone wielokolorowe ilustracje, miniatury niskiej jakości, czarno-białe zdjęcia
16 - zdjęcia niskiej jakości
24 - zdjęcia dobrej jakości
48 - zdjęcia, które mogą być poddane złożonej obróbce
96 - pełna paleta kolorów, niemożliwa do oddania nawet w wydruku

Ogólnie mówiąc, minimalna głębia bitowa dająca złudzenie, że oglądamy zdjęcie, a nie grafikę, wynosi 16. Natomiast te o wartości 48 i 96 możemy z dobrym skutkiem wyświetlać na ekranach komputerów. Zdjęcia, które zostały wykonane z taką głębią ostrości, są jednak automatycznie konwertowane na 24. Standardowe aparaty fotograficzne również wykonują zdjęcia z głębią bitową wynoszącą 24 lub maksymalnie 48.

Programy graficzne umożliwiają nam zmianę głębi bitowej, a jest to o tyle ważne, że przejście do jednej głębi niżej skutkuje dwukrotnym zmniejszeniem rozmiarów pliku ze zdjęciem. W zaawansowanych programach graficznych możemy wybrać metodę zmiany bitów albo poprzez ręczny wybór ekspozycji, korektę gamma, korekcję krzywej tonalnej i wiele innych opcji, precyzyjnie ustalając pożądany efekt. Istnieją oczywiście gotowe funkcje do zmniejszania głębi kolorów w sposób automatyczny, jednak nie mamy w nich możliwości ustawienia własnych opcji, co może przynieść dość nieoczekiwane rezultaty.

 Jak skompresować zdjęcia?

 Jak kompresować zdjęcia

Kompresja zdjęć to sposób zmniejszania pliku w taki sposób, aby jego rozmiar w pikselach pozostał ten sam, ale zmieniła się jego waga poprzez zastosowanie różnych algorytmów matematycznych, które dzielą się na:

Kompresja Bezstratna

Do popularnych metod kompresji zdjęć bez utraty jakości nazywanej bezstratną zaliczamy zapisanie pliku do:
- GIF - niestety ten format umożliwia tylko 8-bitową ogólną głębię, która praktycznie nie nadaje się do zdjęć,
- PNG - najwydajniejsza metoda, która bez problemu obsługuje 48 bitową głębię kolorów,
- rodzina metod LZ - umożliwia kompresję dowolnych plików; kompresja ta jest standardową opcją formatu TIFF, który jest bardzo popularny przy zapisie zdjęć do wydruku.

Kompresja Stratna

Standardową metodą kompresji stratnej jest zapis zdjęć do formatu JPEG. Przy zapisie do tego formatu, wokół fotografii powstają charakterystyczne plamki, nazywane artefaktami. Wszystko zależy od stopnia kompresji, ponieważ metoda JPEG pozwala nawet na dziesięciokrotne zmniejszenie rozmiaru pliku, bez zauważalnej dla niewprawnego oka różnicy. Oczywiście po zbliżeniu zdjęcia zobaczymy już szumy, ziarno i nieostre krawędzie, dlatego nie będą się one nadawały do skomplikowanej obróbki graficznej. Główną zaletą kompresji JPEG jest jej skalowalność, która oznacza, że możemy wybrać stopień od 0 do 100.

Przykłady kompresji zdjęcia:

- 0 - artefakty niewidoczne nawet przy powiększeniu
- 50 - artefakty widoczne przy znacznym powiększeniu
- 75 - artefakty są lekko zauważalne przy normalnym rozmiarze obrazka
- 90 - widoczna utrata jakości
- 99 - bardzo duża utrata jakości

Artefakty i ogólna utrata jakości na zdjęciu staje się widoczna dopiero przy znacznym stopniu kompresji, a biorąc pod uwagę to, że zmiana z 90 na 99% stopnia daje nieznaczną zmianę rozmiaru przy znaczniej utracie jakości, lepiej pozostać przy niższych parametrach.

 

Zmniejszanie rozmiaru zdjęcia – proste programy

Kompresowanie zdjęć nie wymaga wcale kupowania licencji i instalowania drogich programów graficznych. Przygotowaliśmy dla was zestawienie kilku najpopularniejszych narzędzi, które pozwolą wam na szybką i bezbolesną kompresję zdjęć:

 1. Fotosizer

 Darmowe narzędzie umożliwia nawet masową zmianę rozdzielczości plików graficznych, w tym zdjęć, za pomocą wygodnego i szybkiego mechanizmu. W jaki sposób przeprowadzamy zmniejszanie rozmiaru zdjęcia? Wybieramy katalog z plikami, a następnie konfigurujemy ustawienia rozmiaru pikseli, by później zapisać mniejsze fotografie. Dodatkowymi atutami programu jest możliwość zastosowania dodatkowych efektów czy zmiana rotacji i jakości pliku (kompresja).

 2. Light Image Resizer

 Program stanowi idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu na wygodną kompresję zdjęć i zmianę ich formatu. Możemy tego dokonać nawet zbiorczo. Atutami programu są również narzędzia umożliwiające wysyłanie zmniejszonych zdjęć pocztą, czy dodawanie znaków wodnych, obramowania itp.

 3. JPEGCompress

 Proste narzędzie do pojedynczej lub hurtowej kompresji zdjęć, które przyda się każdemu właścicielowi aparatu fotograficznego. Poziom kompresji plików ustawia się za pomocą suwaka. Program umożliwia również obrót czy odbicia zdjęć oraz zamianę ich formatu.

 4. XnConvert

 Kompresja zdjęć bez utraty jakości będzie również możliwa dzięki temu programowi. Oferuje on aż 500 formatów (również RAW), pozwalając na zmianę rozmiaru zdjęć, ich przycinanie, dodawanie znaków wodnych, tekstów czy nawet efektów.

 5. SNS-Resizer

 Darmowe narzędzie posłuży wszystkim osobom, które potrzebują zmniejszyć zdjęcie np. na potrzeby prezentacji w Internecie. Atutem programu jest możliwość wyostrzania, dodawanie znaku wodnego czy nawet ramki. Jego obsługa jest intuicyjna i nie powinna nikomu sprawiać problemów.

Mniejszy plik małym kosztem

Zmniejszanie rozmiarów zdjęcia można dokonać w sumie na 3 różne sposoby, a wszystko zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt. Względnie najprostszą metodą jest zmienianie rozmiarów pikseli, jednak warto wypróbować również kompresję czy zmianę głębi ostrości, by zobaczyć jakie efekty udaje nam się uzyskać na zdjęciu. Pomimo tego, że wszystko może wydawać się trudne na pierwszy rzut oka, warto przyjrzeć się temu, jak zmienia się jakość zdjęcia JPEG przy kompresji 50 a 99, oraz jak wygląda różnica w kolorach zdjęcia 24-bitowego i 48-bitowego. Poszerzy to z całą pewnością nasze horyzonty i da nowe, lepsze spojrzenie na fotografię oraz mniejsze, łatwiejsze w przechowywaniu pliki.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.