Porady

10 porad dotyczących fotografowania telefonem
Dzisiejsze telefony, a ściślej rzecz ujmując smartfony są na tyle zaawansowane technicznie, że można nimi robić całkiem przyzwoite zdjęcia. Z roku na rok rośnie również liczba wykonywanych przez nas zdjęć. Czy wiecie o tym, że w tym roku podzielimy się na serwisach społecznościowych przeszło dwoma miliardami zdjęć każdego dnia? Duża w tym zasługa rozpowszechniania się telefonów z aparatami. Jednak jak robić dobre zdjęcia? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami na ten temat.

1. Poznajcie funkcje swojego telefonu

Wiele osób po zakupie nowego smartfona nie zaprząta sobie głowy tym, jakie funkcje kryje jego aparat. Warto się z nim , ponieważ może się okazać, że w zależności od potrzeb możecie dobrać lepsze parametry niż przy korzystaniu z funkcji "auto". Z parametrami telefonu możecie zapoznać się w Internecie jeszcze przed zakupem. W lepszych modelach możecie wybrać między innymi czułość, balans bieli czy ostrość. Jeśli się na tym nie znacie, to po prostu próbujcie i sprawdzajcie, jakie ustawienia dają lepsze efekty, a jakie gorsze. Najczęściej dostępne opcje to balans bieli, a wśród niego wybór fotografowania w świetle dziennym lub świetle żarówkowym.

2. Ustawcie najwyższą rozdzielczość

Chociaż to wydaje się oczywiste, nie wszyscy korzystają z maksymalnych możliwości swojego aparatu. Większa rozdzielczość zdjęcia to najczęściej również lepsza jakość. Co prawda takie zdjęcia zajmują więcej miejsca na karcie pamięci i trzeba je częściej zgrywać, ale w tym przypadku naprawdę warto.

3. Używajcie aparatu umieszczonego z tyłu, nie z przodu

Oczywiście, że aparatem umieszczonym z przodu łatwiej zrobić tzw. "selfie", ale wszystkie najpopularniejsze modele smartfonów posiadają aparaty lepszej jakości (czyli z większą rozdzielczością matrycy) z tyłu obudowy. Te z przodu wykorzystajcie na przykład do wideorozmów, a jako nie sprzęt do zdjęć, którymi później chcecie się pochwalić przed znajomymi.

4. Kupcie obiektywy

Dla posiadaczy lustrzanek obiektywy to integralna część aparatu. W przypadku posiadania telefonu z aparatem jest to nieco niepraktyczne rozwiązanie, ale warto zaopatrzyć się chociaż w dwa obiektywy - do zdjęć makro i tzw. "rybie oko". Sami zobaczycie, że zdjęcia z takimi obiektywami przydają się w niektórych sytuacjach, na przykład do fotografowania wąskich pomieszczeń lub owadów. W Internecie znajdziecie obiektywy montowane na magnes lub w specjalnych obudowach.

5. Zaopatrzcie się w statyw

Nawet najlepsza stabilizacja obrazu nie zastąpi dobrego statywu. Nie oznacza to, że zawsze musicie nosić przy sobie ciężki trójnóg. Aktualnie na rynku jest wiele rozwiązań przewidzianych specjalnie dla użytkowników smartfonów, takich jak wysięgnik w kształcie kija z uchwytem i pilotem. Zawsze możecie też skorzystać z monopodu, czyli statywu z jedną nogą.

6. Unikajcie lampy błyskowej i zbliżeń

Lampy błyskowe w telefonach zazwyczaj są zbyt mocne. Lepiej poszukać naturalnego światła, które dobrze oświetli fotografowany przez nas przedmiot. Pamiętajcie, że światło ma bardzo duże znaczenie - dobrze oświetlone jedzenie wygląda smaczniej, a dobrze oświetlona twarz wygląda na pogodniejszą. Za to zdjęcia robione cyfrowym zbliżeniem powodują pogorszenie jakości obrazu i równie dobrze można je wykonywać na komputerze.

7. Pamiętajcie o odpowiednim kadrowaniu

To że nie trzymacie w rękach dużej lustrzanki nie zwalnia was od dobrego kadrowania zdjęć. Pamiętajcie o zasadzie trójpodziału (link do http://www.foto4u.pl/porady,jak-poprawic-jakosc-swoich-fotografii-4-wskazowki-ktore-nadadza-jasny-kierunek) i ciekawej kompozycji. Zawsze spróbujcie spojrzeć pod innym kątem, podejść w inne miejsce, może zdjęcie z tamtej strony będzie ciekawsze. Jeśli tylko macie możliwość, to nie poprzestawajcie na zdjęciu z tylko jednego ujęcia.

8. Korzystajcie z trybu seryjnych zdjęć i panoramy

Piękne widoki w górach łatwiej sfotografować za pomocą trybu panoramy niż pojedynczymi zdjęciami w trybie automatycznym. Aparaty często są wyposażone w różne tryby fotografowania, ale jeśli wasz nie posiada ich za wiele, to wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią aplikację. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zdjęć seryjnych, jednak te przydadzą się przy fotografowaniu sytuacji, w których trudno uchwycić odpowiedni moment za jednym podejściem. Dzięki serii można spośród wielu zdjęć wybrać to najlepsze.

9. Zainstalujcie aplikację

Wasz aparat domyślnie może być ograniczony w funkcje, ale to jeszcze nie znaczy, że jesteście skazani na to, co zaoferował producent. W Internecie można znaleźć mnóstwo darmowych aplikacji, które usprawnią działanie waszego aparatu w telefonie. Dzięki nim będziecie mogli osiągnąć znacznie więcej niż dotychczas. Dla posiadaczy telefonów z Androidem polecamy aplikację Camera Zoom FX, która pozwala na kontrolowanie czułości, czasu naświetlania, kontrastu, czy jasności zdjęcia. Camera+ to zaawansowana aplikacja przystosowana pod system operacyjny iOS. Wszystkim do gustu powinien przypaść również Instagram, który pozwala robić zdjęcia z gotowymi efektami wizualnymi.

10. Edytujcie gotowe zdjęcie

Wykonaliście zdjęcia z których nie jesteście zadowoleni? Spokojnie, jeszcze można je uratować. O ile nie jest to jakiś karygodny błąd typu brak odpowiedniego oświetlanie to zdjęcie bardzo często można jeszcze poprawić w programie graficznym. Zmiana kolorów, odpowiednie kadrowanie, nałożenie filtru - takie czynności spokojnie można wykonać nawet na telefonie dzięki specjalnym aplikacjom. Bardzo często aplikacje do robienia zdjęć (Instagram, Camera+) pozwalają również edytować zdjęcie, a jeśli szukacie dedykowanych rozwiązań to polecamy programy Photoshop Express i Pixlr Express dostępnych zarówno na iOS i Androida.

Jeśli zastosujecie się do tych porad, możecie być pewni, że wasze zdjęcia będą po prostu dobre. Warto znać zarówno ograniczenia, jak i możliwości, które dają aparaty w telefonach. Na koniec pamiętajcie o tym, żeby nie bać się eksperymentowania i fotografować jak najwięcej!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.