Porady

5 niebanalnych pomysłów na ożywienie wielkanocnych fotografii
Wielkanoc jest okresem niezwykłym, radosnym, bogatym w liczne symbole religijne. Jest to więc doskonała okazja do tego, by poeksperymentować z fotografią i wykonać niesamowite ujęcia. Bez względu więc na to, czy zajmujesz się robieniem zdjęć zawodowo, czy też tylko dla zabawy, Wielkanoc stwarza warunki do tego, by urzeczywistnić swoje pomysły na ciekawe fotografie. Poniżej podajemy 5 wskazówek jak sprawić, by wielkanocne ujęcia nabrały kolorów i by zachwycili się nimi wszyscy oglądający.

1. Przygotowania do świąt

Każdą większą uroczystość zawsze poprzedza okres przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, pieczenie i przygotowywanie świątecznych ozdób, w praktyce może potrwać przez co najmniej kilka dni. Mamy więc dużo czasu na to, by spróbować wykonać niebanalnie ujęcia. Z pewnością warto uwiecznić moment malowania pisanek. Aby swoją obecnością z aparatem fotograficznym nie zepsuć ostatecznego efektu pracy warto wykonać zdjęcia obiektywem 80 mm lub 100 mm i ustawić aparat na tryb półautomatyczny (Aperture Priority), wybierając niskie ISO.

2. Bogactwo wzorów i symboli

Wielkanoc mieni się żywymi kolorami w różnych odcieniach. Posiada ona też swój stały, charakterystyczny zestaw ozdób jak pisanki, wielkanocne zajączki, kurczaczki, baranki. Taka różnorodność daje nam duże pole do popisu, jeśli chodzi o wykonywanie oryginalnych ujęć, szczególnie jeśli zestawimy ze sobą różne kolory i wzory. Aby uzyskać odpowiednie nasycenie barw na zdjęciach warto zadbać o właściwe ustawienie aparatu. Wprawdzie można to zrobić później, jednak wtedy kosztuje to dużo czasu i pracy, który można zaoszczędzić szybkim dostrojeniem ustawień.

3. Skupienie na emocjach

Atmosfera świąteczna w sposób szczególny udziela się dzieciom. Ich uśmiechnięte buzie warto więc uchwycić na zdjęciach. Dla zachowania głębi ostrości warto zastosować przysłonę f/8 lub f/11. Nie stawiajmy jednak sobie za cel zrobienie dzieciom zdjęć w nieruchomych pozach. Warto im pozwolić robić to, na co mają ochotę. Dzięki temu fotografie będą znacznie bardziej naturalne i nie będą tchnęły banałem.

4. W plenerze – wykorzystaj wiosenne akcenty

Okres wielkanocny to czas, kiedy za oknem wszystko budzi się do życia. Zielenią się trawniki, pięknie kwitną żonkile, bazie i krokusy, na drzewach pojawiają się pierwsze liście, w powietrzu można poczuć zapach wiosny. Nie warto więc ograniczać się do robienia zdjęć w czterech ścianach, ale wyjść z aparatem w plener. W takim otoczeniu odświętnie ubrane dzieci, z pięknie przybranymi wielkanocnymi koszyczkami, wielobarwnymi pisankami, cukierkami, kurczaczkami i zajączkami będą wyglądać wręcz bajkowo. Dobrym pomysłem na aranżację przestrzeni jest również baner z napisem „Wesołych Świąt Wielkanocnych”. By uzyskać najlepsze ujęcia, w zależności od pory dnia warto trzymać ekspozycję pomiędzy f/16 lub f/22 i używać dość szybkich czasów otwarcia migawki: 1/125 do 1/250.

W zależności od tego, co będziemy fotografować możemy użyć trzech soczewek: 100 mm - podczas kiedy dzieci będą napełniały koszyki jajkami wielkanocnymi, do zdjęć grupowych oraz portretów rodzinnych - 50mm i obiektyw szerokokątny, by uchwycić sam fascynujący etap poszukiwania jajek.

5. Ubiór wskazuje na charakter wydarzenia

Wielkanoc, podobnie jak Boże Narodzenie to święto religijne, którego podniosłość podkreślamy także naszym strojem. Z racji tego, że na zewnątrz robi się cieplej to zrzucamy z siebie ciężkie, zimowe okrycia, a zakładamy lżejsze, w ciepłych, wiosennych kolorach. Niedziela Wielkanocna, kiedy przygotowujemy się do wyjścia z domu jest więc dobrym czasem na to, by uwiecznić członków rodziny w odświętnych strojach. Jeśli robimy zdjęcia w plenerze starajmy się nie wykonywać ujęć pod światło. Jeśli natomiast jest ostre światło to najlepiej doświetlmy lekko lampą błyskową, żeby nie było ostrych cieni na twarzy czy w oczodołach. Gdy słońce przybiera na sile, należy ustawić przysłonę na f/11 lub f/16. Nasze dzieci jednak wcale nie muszą podczas świąt trzymać się dress codu. Wręcz przeciwnie, właśnie w Wielkanoc można wyciągnąć z szafy fantazyjną sukienkę czy też elementy stroju królika. Sesja w przebraniu to świetny pomysł na ujęcia z noworodkiem.

Radosne zdjęcia wielkanocne

Wielkanoc to czas, kiedy religijny przekaz łączy się z naturalnym odrodzeniem przyrody do życia. Najlepszym sposobem na niebanalne zdjęcia jest więc właśnie pokazywanie tej radości na zdjęciach. Zamiast sztucznych uśmiechów i wyważonych póz lepiej skupmy się na uwiecznianiu przedświątecznych przygotowań, symboli wielkanocnych, wiosennych akcentów, prawdziwych emocji. Trzymając się tych wskazówek nasze zdjęcia staną się naprawdę wyjątkowe, czyli takie, które po latach, z sentymentem będziemy przeglądać i podziwiać.

5 niebanalnych pomysłów na ożywienie wielkanocnych fotografii

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.