Porady

7 błędów, które popełnia każdy fotograf
Sprzęt sprzętem, ale prawda jest taka, że nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi dobrego fotografa. Jeśli lubisz fotografować nie przejmuj się tym, że Twoja lustrzanka kosztowała 2 tysiące złotych a nie 10 tysięcy złotych. Szkła, które masz w torbie nie są zbyt dobre, a korpus umożliwia robienie tylko standardowych zdjęć? To nic nie znaczy. Nie można polegać wyłącznie na sprzęcie fotograficznym, ponieważ dobry fotograf potrafi zrobić niesamowite zdjęcie nawet słabą lustrzanką. Istnieje grupa fotografów, która ciągle wymienia sprzęt na nowszy i lepszy uważając, że w ten sposób osiągnie lepsze efekty. Nie. Sprzęt to sprzęt, polegać możemy wyłącznie na sobie.

2. Przynudzanie

Wiemy, że uwielbiasz fotografować korę drzewa lub inną niesamowitą rzecz, jednak jeśli chcesz zostać dobrym fotografem powinieneś poszukiwać różnych tematów, nie zamykać się tylko w portretach jeśli kochasz ludzką twarz, tylko próbować zdjęć nocnych, krajobrazów czy fotografii makro. Żeby Twoje zdjęcia były rozpoznawalne, powinny coś w sobie mieć. Staraj się pokazać coś ciekawego, innego, czego nikt inny nie zauważa.

3. Poddawanie się

Wielu z nas popełnia błędy, ponieważ na tym właśnie polega nauka. Aby zrobić naprawdę dobrą fotografię, trzeba wykazać się cierpliwością. Nikt nie zostaje profesjonalistą po miesiącu fotografowania, z drugiej strony nawet najlepsi fotografowie czasem trafiają na temat, który ich zwyczajnie przerasta. Jeśli czujesz fotografię i wiesz, co chcesz osiągnąć, nie możesz się nigdy poddawać tylko ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, by zasiąść między znanymi mistrzami fotografii.

4. Ufanie wyłącznie swojej opinii

Krytykowanie nie jest ani fajne ani przyjemne, ale niekiedy jest jedynym sposobem na rozwój. Tak, to prawda, że nasz przyjaciel najprawdopodobniej nie ma zielonego pojęcia o fotografii więc w naszym odczuciu nie ma sensu brania jego opinii pod uwagę. Takie myślenie nie doprowadzi nas donikąd. Po pewnym czasie znika granica tego, co jesteśmy w stanie sami sklasyfikować jako marne zdjęcia i dobre zdjęcia. Osiągamy pewien poziom i czasami nie dostrzegamy kierunku, w jakim należy pójść. Wtedy właśnie przydają się osoby postronne, które wprost powiedzą nam, że zdjęcia, nam którymi rozpływamy się w zachwytach, nie są wcale szczególne. Czasem tak trzeba, trudno.

5. Zapominanie o regułach

Fotografia rządzi się swoimi regułami, dlatego zapominając o nich, ufając wyłącznie swojemu instynktowi możemy trafić w końcu głową w mur. Okej, zdjęcie wygląda świetnie, ale do poprawności mu daleko. Czy z każdym ujęciem uda nam się powtórzyć sukces jednego, w sumie przypadkowego zdjęcia? Zasady są po to, żeby je łamać, jednak łamać mogą je ci, którzy je znają! Dlatego przypomnij sobie czasami o zasadzie trójpodziału, mocnych punktów czy metodach kadrowania i sprawdź, czy zauważasz zmiany w swoich kolejnych fotografiach.

6. Wywyższanie się

Jeśli ktoś jest dobry, nie musi tego ogłaszać całemu światu. Fotografowie zaczynają po czasie współpracę z modelkami, właścicielami galerii, makijażystkami i innymi specjalistami, którzy są niezbędni w trakcie powstawania zdjęć. Nikt nie lubi pyszałków, którym wydaje się, że zjedli wszystkie rozumy, dlatego staraj się pozostać człowiekiem nawet wtedy, gdy osiągniesz już jakiś poziom i będziesz czuł, że świat leży u Twoich stóp.

7. Lekceważenie potencjału grafiki komputerowej

Wiele mówi się o tym, że na ten moment fotografia nie istnieje w oderwaniu od grafiki komputerowej. Jeśli nigdy nie próbowałeś ingerować w wygląd fotografii za pomocą znanych programów graficznych możesz być zdziwiony, jak wiele możesz dzięki nim osiągnąć! Być może nie jesteś przekonany do obróbki zdjęć ponieważ uważasz, że najważniejsza jest ich naturalność, jednak czasami wystarczyło, ze źle dobrałeś parametry i zdjęcie, które początkowo nadawało się do wyrzucenia, jest naprawdę świetną fotografią. Próbuj nowych rzeczy, nie zamykaj się w ramach swojego myślenia o fotografii. Jeśli się nie rozwijasz, cofasz się do tyłu.

Błędy popełnia każdy

Nikt nie jest wolny od popełniania błędów, nie każdy z nas ma tylko odwagę do przyznania się przed samym sobą lub przed innymi, że nie jest nieomylny. Jeśli chcecie osiągnąć jak najwięcej w fotografii pracujcie nad sobą, ponieważ najczęściej wystarczy zmiana w sobie, nie trzeba od razu zmieniać całego świata. Nie ważne jakim dysponujecie sprzętem, jak długo zajmujecie się fotografią ani czy macie wszystkie zasady fotografii w jednym palcu - zatrzymajcie się na chwilę i spróbujcie znaleźć błędy, o które być może nigdy się nie podejrzewaliście.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.