Porady

Fotografowanie na plaży - praktyczne wskazówki
Wybierasz się w najbliższe wakacje nad morze? Pamiętaj, że plaże zarówno nad polskim morzem, jak i za zagranicą dają dużo możliwości do wykonania niezapomnianych zdjęć.

Fotografowanie na plaży - praktyczne wskazówki

Ilekroć wybieram się na wakacje jedną z rzeczy, którą kocham robić, jest po prostu chwycenie za aparat i fotografowanie wszystkiego dookoła. To doskonały sposób na zapoznanie się z nowym miejscem i wzmocnienie pierwszego wrażenia.

Szczególnie uwielbiam wycieczki na plażę, ponieważ gwarantuje ona szeroką gamę ciekawych obiektów na niewielkiej przestrzeni. Począwszy od piasku, wody, poprzez morskie żyjątka, a skończywszy na łodziach i rybackich kutrach.

Kluczem do sukcesu fotografowania na plaży jest uchwycenie takich obiektów, które opowiadają pewną historię i zawierają esencję tego miejsca.

Mam nadzieję, że poniższe wskazówki pozwolą ci wrócić z wakacji nie tylko z masą pozytywnych wspomnień, ale również z mnóstwem świetnych zdjęć.

Znajdź interesujący temat

Będąc na plaży instynktownie staramy się fotografować to, co nas otacza, czyli piasek lub wodę. Jakież jest nasze rozczarowanie, gdy zamiast zdjęć niczym z widokówki dostajemy mało atrakcyjne zdjęcia, które lepiej nie pokazywać rodzinie.

W takiej sytuacji najlepiej znaleźć sobie temat przewodni i na nim budować kompozycję zdjęcia. Oto moje propozycje:

Piasek - naturalne podłoże można znaleźć na większości plaż. Nieustanie jest przenoszone przez wiatr, podmywane przez falę i udeptywane przez stopy. Postaraj się poszukać wydm lub kanałów, którymi woda wpływa do morza. Weź również pod uwagę sztuczne struktury stworzone przez człowieka, takie jak zamki i rzeźby z piasku. Niech właśnie te detale staną się elementem wyróżniającym twoje zdjęcie spośród mnóstwa nijaki zdjęć piasku.

Kamienie - jeśli nie ma ich bezpośrednio na plaży, to w okolicy na pewno można znaleźć jakieś klify lub kamienie przyniesione przez wodę. Każdy ma inny kształt i strukturę, co dodaje im uroku. Spróbuj sfotografować z bliska zaokrąglony kamyk na mokrym piasku. Efekt na pewno ci się spodoba.

Fotografowanie na plaży - praktyczne wskazówki

Fauna - na pierwszy rzut oka zwierząt nie widać na plaży, ale jeśli spojrzeć we właściwe miejsca, na pewno coś uda się dostrzec. Mowa tutaj o niewielkich płazach czy ptakach żerujących w takich miejscach. W zagłębiach z wodą znaleźć można również skorupiaki, kraby czy rozgwiazdy.

Woda - nie ma plaży bez wody. Elementem, na którym możesz się skupić są fale. Morze bywa również często nieobliczalne i wtedy możemy liczyć na wyjątkowe zdjęcia wzburzonych fal targanych silnym wiatrem.

Skorzystaj również z tego co wyrzuci morze. Kawałki muszli, korzenie czy gałęzie mogą być świetnym "punktem zaczepiania" dla plażowych fotografii.

Pamiętaj o kompozycji

Tak jak w przypadku każdej fotografii, tak również na plaży kompozycja jest ważna. Spójrz na swoje zdjęcie i zastanów się, czy dobrze prowadzisz wzrok potencjalnego odbiorcy. Dobrym sposobem może być wykorzystanie linii brzegowej do stworzenia "ścieżki" dla wzroku prowadzącego widza do chmur.

Fotografowanie na plaży - praktyczne wskazówki

Robiąc zdjęcie tylko plaży i wody pamiętaj o zasadzie trójpodziału - umieść linię horyzontu nieco powyżej lub poniżej środka. Taka kompozycja jest znacznie lepsza w odbiorze, aniżeli linia horyzontalna umieszczona pośrodku. Warto również, aby linia ta była prosta, a nie na ukos.

Oświetlenie jest ważne

Większość turystów fotografuje plażę w środku dnia, kiedy słońce najmocniej operuje. Takie niekorzystne światło na pewno negatywnie odbije się na zdjęciu. Jasne i ciemne elementy będą zbyt kontrastowe, a to pozbawi was szczegółów.

Zamiast tego lepiej na plażę wybrać się wieczorem lub rano, kiedy słońce dopiero zaczyna (lub kończy) wędrówkę po niebie. Światło nie jest wtedy takie mocne, przez co otrzymujemy mniej kontrastowe, czyli po prostu lepsze zdjęcia. To również dobry sposób, żeby dodać swoim zdjęciom głębi.

Fotografowanie na plaży - praktyczne wskazówki

Użyj filtra polaryzacyjnego

Istnieją co najmniej dwa powody, dla który powinieneś to zrobić. Po pierwsze wzmocnisz w ten sposób błękit nieba, a kolory będą po prostu bardziej jasne i żywe. Po drugie skorzystanie z filtra sprawi, że woda nie będzie się tak odbijać, a to pozwoli sfotografować to, co się w niej znajduje.

Chroń aparat przed piaskiem

Na koniec bardzo ważna informacja. Niewiele rzeczy jest w stanie tak szybko zniszczyć nasz aparat co piasek. Staraj się zawsze nosić aparat z założonym paskiem na szyi lub nadgarstku, żeby nie upadł na piasek. Chowaj zawsze sprzęt do torby, jeśli chwilowo go nie używasz i nigdy, przenigdy nie umieszczaj go w piasku.

Mam nadzieję, że moje porady okazały się przydatne. Jeśli ci się spodobały, podaj tej artykuł dalej!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.