Porady

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?
Idąc z duchem czasów doszliśmy do tego, że koty pojawiają się często w obiektywach naszych aparatów. Jakie koty? Małe, duże, nasze, sąsiada, dzikie, dosłownie wszystkie! Co takiego kochamy w kotach? Ich niezależność, ekspresję i pomysłowość. Nawet właściciele kotów nie do końca zdają sobie sprawę z tego, do czego są zdolne. Niektórzy z nas chcieliby jednak sfotografować kocią gwiazdę, dlatego postaramy się wam przybliżyć metody pracy z kotem i aparatem. Miłej lektury!

Kontakt z kocią gwiazdą

Kot nie jest typowym modelem, którego ustawimy, który będzie pozował, ustawiał się i zostawał w takiej pozycji jakiej od niego oczekujemy i czekał spokojnie na zrobienie mu zdjęcia. Jeśli tak postrzegamy fotografowanie kotów, to rzeczywistość boleśnie zweryfikuje nasze oczekiwania. Z kotem, aby zrobić mu naprawdę dobre zdjęcia, trzeba po prostu współpracować.

Gotowi na wszystko

Na początku warto przygotować sobie sprzęt, odpowiednio ustawić ostrość, balans bieli czy ekspozycję, aby nie martwić się potem tym, że nie zdążyliśmy uchwycić idealnego momentu. Kota najlepiej fotografować w naturalnym oświetleniu, chyba że uda nam się jakimś cudem ustawić wokół niego lampy i zaproponować mu leżenie w miejscu, gdzie będzie najlepsze światło. Koty dobrze wyglądają zarówno wewnątrz domu jak i na zewnątrz, ale należy zwracać szczególną uwagę na ostrość światła, gdyż fotografowanie w południe, w mocnym słońcu może powodować prześwietlenia.

Perfekcyjna pani domu

Jeśli fotografujemy kota w warunkach domowych, najlepiej posprzątać dokładnie całe wnętrze, aby nie okazało się, że w kadrze znajdą się dziwne, niezidentyfikowane przedmioty, które wolelibyśmy raczej ukryć niż utrwalić na fotografii. Wnętrze powinno dosłownie lśnić. Możemy poukładać na kanapie ozdobne poduszki, materiały i czekać, aż kot zajmie swoje ulubione miejsce.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Ktokolwiek widział

Aby zrobić dobre zdjęcie kota. należy za nim podążać. Spacer za kotem po domu czy po podwórku pozwoli uchwycić go w najciekawszych momentach. Oczywiście kot będzie czuł się zmieszany i może zachowywać się niespokojnie jeśli będziemy go śledzili niczym przestępcę, dlatego należy to robić z rozwagą. Czasami najlepsze zdjęcia wyjdą z zaskoczenia, gdy zbliżymy się do kota i zaczepimy go zwracając jego uwagę na aparat.

Nie ma powodu do przejmowania się tym, że w kadrze znajdują się inne osoby. Tak naprawdę ich obecność, nawet jeśli staną się tylko rozmytym tłem, będzie nadawała zdjęciu specyficznego charakteru, przy okazji fotografia stanie się niezapomnianą pamiątką na kolejne lata.

Kici kici

Jeśli chcesz przekazać zamyślenie i melancholijność swojego kota uchwyć go z boku. Bardzo ciekawie wychodzą zdjęcia, gdy kot patrzy w dal obserwując piękny krajobraz. Jeśli próbujecie za wszelką cenę załapać w obiektywie wzrok kota, wystarczy znaleźć niewielką zabawkę lub przedmiot, który przyciągnie jego uwagę.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Czasami bardzo fajnie wyglądają zbliżenia na sierść kota lub na różne elementy jego ciała takie jak nosek czy same łapy. Najlepiej zrobić kilka ujęć całej sylwetki, a później postarać się wychwycić drobne detale jego wyglądu, które będą świetnie prezentowały się na zdjęciu.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Bardzo ciekawie wyglądają zdjęcia, na których kot robi niecodzienne rzeczy. Dobrym przykładem jest fotografia poniżej, na której kot wygląda jakby pokazywał ostentacyjne zdziwienie, a najprawdopodobniej po prostu ziewał.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Jeśli macie w swoim otoczeniu kilka kotów możecie zrobić im wspólne zdjęcia, na których bawią się ze sobą. Skaczące, turlające czy nawet walczące ze sobą koty to masa zabawy, którą możecie uchwycić na zdjęciach, wszystko zależy od waszej cierpliwości i obejścia ze zwierzętami.

Kot w obiektywie - jak robić zdjęcia kotom?

Koty górą

Fotografowanie zwierzaków sprawia wiele przyjemności, a fotografowanie takiej gwiazdy jaką jest zazwyczaj kot, staje się przyjemnością powiązaną z wielkim wyzwaniem. Po pierwsze pamiętajmy o porządku, a po drugie zaopatrzmy się w najlepszy sprzęt i wykażmy cierpliwość oraz wyrozumiałość, przecież nie każdy zawsze ma nastrój na pozowanie. Gdy "ustalicie" już szczegóły z kotem odnośnie wynagrodzenia i miejsca fotografowania dajcie z siebie wszystko, przecież kot jest takim wdzięcznym modelem!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.