Porady

Najczęstsze błędy początkujących fotografów
Jeśli złapałeś fotograficznego bakcyla to z pewnością zależy ci na tym, by robić dobre ujęcia. Jak w każdej dziedzinie potrzebujesz wiedzy, praktyki i motywacji do tego, by stawać się coraz lepszym. Początki bywają trudne, wiele błędów może się pojawić nieświadomie. Poniżej opisujemy najpowszechniejsze błędy osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografowaniem. Jeśli chcesz, by twoje zdjęcia zyskały uznanie w oczach oglądającego wystrzegaj się tych błędów jak ognia!

Banalna, centralna kompozycja

Bez względu na to, czy fotografujesz pejzaże, interesujące wnętrza czy postacie, kluczowe znaczenie ma właściwe rozplanowanie elementów w kadrze. Wbrew pozorom centralna kompozycja wcale nie jest najlepszym wyborem, bo chociaż pomaga wyeksponować najważniejszy obiekt, to jednak sprawia wrażenie nudnej, banalnej i pozbawionej emocji. Zmiana rozmieszczenia fotografowanych przedmiotów w kadrze daje zawsze znacznie większą szansę na to, że wzrok patrzącego padnie również na inne, ciekawe elementy fotografii, a tym samym pokażemy znacznie więcej na zdjęciu z kompozycją centralną. Jeśli chcesz wykonywać dobre ujęcia to nie skupiaj się tylko na tym co jest ostre, ale na całym kadrze. Elementy rozmyte powinny tworzyć właściwy klimat.

Gdzie ja jestem?

Jeśli przeglądając zdjęcia z wakacyjnych wypraw odnalezienie na nich fotografowanej postaci, wśród tłumu turystów sprawia ci trudność to znak, że zdjęcie nie eksponuje zbyt dobrze najważniejszego tematu. W fotografii zawsze obiekt kluczowy powinien wypełniać kadr, a niepotrzebne elementy tła powinny zostać usunięte, by nie rozpraszać uwagi patrzącego.

W przypadku kadrowania warto wykorzystać złudzenie optyczne, które sprawia, że to, co znajduje się bliżej wydaje się większe. Jeśli chcesz sfotografować postać na tle pięknej, okazałej budowli poproś, żeby podeszła bliżej i wypełniła kadr.

Alternatywą będzie wykorzystanie zoomowania z tym, że przed naciśnięciem spustu migawki upewnij się jak będzie wyglądało zdjęcie w dużym zbliżeniu lub wykonaj przynajmniej dwa ujęcia: jedno przy ustawieniu szerokokątnym, drugie z dłuższą ogniskową.

Podsumowując: zasada jest jedna - staraj się kadrować jak najciaśniej. Za dużo tła, pierwszego planu czy pojawienie się elementu, który skutecznie odciąga uwagę od głównego tematu zdjęcia to wszystko błędy, których musisz się wystrzegać.

W pionie czy w poziomie?

Jednym z wielu czynników decydujących o tym czy fotografia jest dobra jest właściwa orientacja. Często zmiana kadrowania z poziomego na pionowy daje znacznie lepsze efekty, a przecież nie kosztuje nas ani wiele czasu ani wysiłku. Pojedyncze postacie czy po prostu wysokie, okazałe obiekty - na pewno w tych sytuacjach lepiej sprawdzi się kadr pionowy.

Przyrosłem do ziemi

Jeśli fotografując masz zamiar stać jak słup soli to nie licz na ciekawe efekty swojej pracy. Wybieranie różnych punktów widzenia to prosta droga do robienia dobrych zdjęć. Nawet kilka kroków w przód lub w tył jest w stanie sprawić, że ujęcie będzie wyglądało zupełnie inaczej. Ale nie poprzestawaj na obchodzeniu obiektu dookoła. Zmieniaj też perspektywę robiąc zdjęcia z góry, z dołu, z poziomu wzroku. Co ważne, jeśli fotografujesz postać czy np. zwierzę w ruchu to nie pozwól na to, by obiekt ,,uciekł" ci z kadru. Zostaw nieco wolnego miejsca w kierunku, w którym porusza się obiekt.

O fotografii wiem przecież wszystko

Jeśli wydaje ci się, że po przeczytaniu kilku przewodników i zrobieniu kilkudziesięciu ujęć o fotografii wiesz już wszystko, to na pewno wysoka samoocena twoich umiejętności nie pomoże Ci w dalszej karierze. Na każdym etapie stawiaj na rozwój, korzystaj z doświadczenia znanych fotografów, uczestnicz w warsztatach fotograficznych, przeglądaj zdjęcia innych. Zastanów się na chwilę dlaczego uchwycono taki moment, kadr, o czym mówi nam konkretne zdjęcie. Czytaj zdjęcia niczym wiersze. Wyciągaj wnioski, interpretuj, staraj się zrozumieć. Musisz również samodzielnie wykazać inwencję twórczą, eksperymentować z ujęciami i uczyć się na własną rękę. Jeśli będziesz tylko kopiować ujęcia innych to raczej daleko nie zajdziesz.

Nuda, nuda, nuda - wyjeżdżam do Iraku

Jeśli wychodząc z lustrzanką na zewnątrz bezradnie rozkładasz ręce i myślisz sobie: ,,Tu nie ma czego fotografować" to popełniasz jeden z najczęstszych błędów młodych fotografów. W rzeczywistości szansa na zrobienie interesującego ujęcia jest wszędzie. Ważny jest pomysł na to jak ma wyglądać gotowe zdjęcie.

Ciekawe sytuacje pojawiają się znienacka, więc miej zawsze swój aparat przy sobie. Bądź cierpliwy, zwłaszcza kiedy trzeba będzie całymi godzinami czekać aż pojawi się interesujące zdarzenie, które można zobrazować. Staraj się też umiejętnie wykorzystywać warunki atmosferyczne. Słońce w zenicie to niekoniecznie najlepsza pora na fotografowanie, ale jeśli obiekt znajdzie się w zaciemnionym miejscu to miękkie i bardziej plastyczne światło z pewnością będzie ci sprzyjać.

Photoshop lekarstwem na wszystko

Wyrzuć ze swojej głowy myśli typu: ,,poprawię to później w Photoshopie". Przekonanie, że sprawę załatwi sprzęt i oprogramowanie jest złe. Obróbka zdjęcia nie zastąpi szarych komórek. Niektóre zachowania powinny po prostu wejść ci w krew. Bądź więc dokładny kiedy robisz ujęcia. Nie odkładaj na później kadrowania, balansu bieli i innych technicznych ustawień, do czasu, kiedy zasiądziesz przed ekranem komputera. Musisz nauczyć się czym jest dyscyplina kadru oraz świadomość rejestrowania sytuacji. Na początku może trudno będzie ci nad wszystkim zapanować, ale z czasem większość działań będziesz po prostu wykonywać intuicyjnie. Staraj się tak manewrować ekspozycją, by jak najwięcej wyciągnąć ze zdjęcia na etapie tworzenia. Jeśli coś jest nie tak, koryguj od razu, rób kolejne ujęcia.

Nadmierna obróbka

Na etapie postprodukcji można zdziałać cuda, więc na pewno nie trzeba jej ganić. Dostępne narzędzia trzeba jednak wykorzystywać z głową. Ne bój się więc eksperymentować z suwakiem jasności, nasycenia czy kontrastu, bynajmniej ostrożnie. Pamiętaj, że fotografia powinna być dobra sama z siebie. Dorabianie ideologii do zdjęcia nie jest niczym dobrym.

Umiejętne zamykanie rzeczywistości w kadrze to prawdziwa sztuka. By stać się jej prawdziwym wirtuozem potrzebujesz wielu lat ćwiczeń i zapału do tego, by systematycznie doskonalić się w tej dziedzinie. Nawet najlepszej klasy sprzęt czy program do obróbki zdjęć nie zastąpi inwencji twórczej. Pozbądź się złych nawyków jak umieszczanie postaci centralnie w kadrze czy uwieczniania zbyt szerokiego tła. Staraj się zwykłe, codzienne sytuacje przedstawiać tak, by przyciągały uwagę odbiorcy i bądź pokorny wobec swoich umiejętności. Jeśli włożysz w swoją pracę całą duszę i serce twoje zdjęcia nabiorą prawdziwej jakości.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.