Porady

Odbitki zdjęć - poznaj proporcje, formaty oraz inne ważne informacje
Większości z nas wydaje się, że wystarczy wybrać najlepsze zdjęcia z wakacji lub innych okoliczności i zamówić odbitki w fotolabie cyfrowym. Nic bardziej mylnego! Zasadniczo tak wygląda proces zamawiania, ale przed jego realizacją musimy wybrać format zdjęcia, papier oraz zastanowić się, czy rozdzielczość naszego aparatu nie sprawi, że wydruk dużego formatu będzie po prostu niewyraźny. Przeczytajcie nasz krótki przewodnik, który pomoże wam zrozumieć dlaczego zdjęcie po wydruku ma czasami białe boki, zostaje przycięte lub jest po prostu lekko rozmyte.

odbitki zdjęć

Termin rozdzielczość może budzić wątpliwości

Terminu "rozdzielczość aparatu" używamy najczęściej do określenia ilości pikseli, choć nie jest on do końca poprawny. Podobnie przyjmując, że nasz aparat rejestruje obrazy w rozdzielczości 3024x2016 możemy mylić prawdziwe znaczenie tego słowa. Rozdzielczość to zdolność aparatu do odwzorowania detali, a rozdzielczość wydruku sugeruje ilość punktów na obrazie. Jeszcze innym parametrem jest rozdzielczość naszego oka, jednak jako osoby zajmujące się wyłącznie zamawianiem zdjęć, nie musimy znać dokładnej terminologii. Powinniśmy jednak zrozumieć, że miarą rozdzielczości odbitki jest ilość punktów na cal - 300 dpi (dots per inch) na zdjęcia wysokiej jakości oraz ok. 150 dpi na zdjęcia dobrej jakości, ale w większym rozmiarze.

odległość obserwacji a rozmiar zdjęcia

Ta rozbieżność wynika z tego, że każdy format/rozmiar zdjęcia oglądamy z różnej odległości. Nie trudno sobie wyobrazić, że duży bilbord nie musi mieć tak dobrej rozdzielczości wydruku co mała odbitka 10x15, którą oglądamy zazwyczaj z odległości mniejszej niż 0,5 metra. Z tego powodu duże znaczenie ma to, czy zamawiamy fotoobraz na ścianę czy małe odbitki do albumu.

rozmiar zdjęcia a liczba mpx

Jeśli zdecydujemy już, jaka rozdzielczość będzie nam potrzebna, musimy sprawdzić rozmiar wykonanego przez nas zdjęcia podany w punktach, np. 4240x2843 (aparat 12 Mpx). Drugą kwestią, którą powinniśmy zapamiętać to wartość cala, która wynosi w przybliżeniu 2,54 cm. By dowiedzieć się zatem, w jakim formacie wydruki (odbitki) naszego zdjęcia będą idealnie ostre należy użyć wzoru:

4240 (d) / 300 (dpi) = 14,13 (i) 14,13 (i) x 2,54 (cm) = 35,9 cm

4240 - rozmiar zdjęcia wykonywanego przez aparat (większa wartość);
300 - jakość zdjęcia - wpisujemy 300 lub 150;
14,13 - uzyskany wynik podany w calach - w kolejnym kroku przeliczamy cale na centymetry.

jak obliczyć rozmiar odbitki

Uzyskany wynik to dłuższy bok zdjęcia, które będzie miało wysoką jakość. Analogicznie, wszystkie mniejsze formaty wywołane z aparatu 12 Mpx będą idealnie ostre.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką wielkość zdjęcia podaną w punktach wykonuje nasz aparat, możemy znaleźć tę informację w instrukcji lub w menu. Prawdą jest, że aktualnie nawet smartfony są wyposażane w optykę przekraczającą 15 Mpx, która przy odpowiednim wykonaniu zdjęcia zapewnia świetną jakość odbitek.

Problem z proporcjami zdjęć

Jeśli wiemy już, że fotografia będzie wyraźna w wybranym przez nas formacie odbitki, należy sprawdzić ustawioną w aparacie proporcję zdjęć. Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają jej zmianę, która wymusza inne skadrowanie sceny. Najczęściej są to jednak proporcje 4:3 lub 3:2 - fotolaby wywołują odbitki właśnie z zachowaniem tych drugich parametrów.

popularne formaty odbitek

Co się dzieje, jeśli zdjęcie nie pasuje do wybranego przez nas formatu?

- jest ucinane z zachowaniem odległości od góry i od dołu (ewentualnie od boków);
- jest zmniejszane i pojawiają się nieestetyczne białe krawędzie.

złe proporcje zdjęć

By uniknąć tego problemu możemy samodzielnie przekadrować zdjęcia w programie graficznym znając z góry format odbitek. Podstawy pracy z programami graficznymi możecie przypomnieć sobie TUTAJ. Drugą opcją jest zmiana ustawień proporcji w aparacie na 3:2.

Wybierając format odbitek warto wiedzieć, co planujemy z nimi zrobić - włożyć do albumu (który często jest dedykowany do rozmiaru), do pudełka czy stworzyć własnoręcznie prezent ze zdjęciem. Dzisiejsze fotolaby oferują tradycyjne formaty odbitek, jednak można również znaleźć odbitki panoramiczne oraz kwadratowe - tzw. InstaFoty.

Jakość papieru ma wpływ na wygląd zdjęć

Gdybyśmy chcieli zagłębić się w kwestię papierów fotograficznych, powinniśmy zrobić to w zupełnie nowym artykule. Z tego powodu najprostszym rozwiązaniem jest wybranie takiego fotolabu, który oferuje produkty znanych i cenionych producentów. Jednym z nich jest firma Kodak, która oferuje produkty w wydaniu tradycyjnym i profesjonalnym - jeśli zależy nam na doskonałej ostrości, mocnym kontraście i wysokim nasyceniu kolorów powinniśmy postawić na serię Professional.

W większości przypadków możemy również wybierać między papierem błyszczącym, a matowym. Wybór ten pozostaje poniekąd w kwestii naszego gustu, jednak warto znać zalety i wady naszego wyboru.

Papier błyszczący:

- silne wrażenie ostrości;
- soczystość kolorów;
- pozostawia odciski palców;
- dobry do odbitek małej wielkości.

Papier matowy:

- słabiej odbija światło;
- lepiej wyglądają fotografie w stonowanych kolorach;
- jest odporny na dotyk palców;
- dobry niezależnie od wielkości odbitek.

różnice między papierem błyszczącym a matowym

Warto wspomnieć również o tym, że do wydruku zdjęć można używać także papierów artystycznych, perłowych, satynowych, półbłyszczących, jednak są to zazwyczaj możliwości wydruku pojedynczych fotografii.

Przygotowanie techniczne zapewni lepsze zdjęcia

Zamawiając odbitki warto znać zarówno parametry swojego aparatu jak i formaty samych odbitek, by szybko zdecydować, czy zdjęcie będzie dobrze wyglądało czy zostanie np. przycięte. Upewnijmy się, że proporcje w jakich fotografujemy są odpowiednie, a w razie problemów przygotujmy się do kadrowania w programie graficznym. Papier również ma znaczenie - gdy chcemy pochwalić się pięknymi zdjęciami np. z wakacji, nie oszczędzajmy na jakości, w końcu zdjęcia to pamiątka na długie lata.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.