Porady

W strugach deszczu czyli jak fotografować przy złej pogodzie
Gdy za oknem pada deszcz lub śnieg, jest szaro, zimno i ponuro to zdecydowanie wolimy przebywać w domowym zaciszu niż samotnie wędrować w plenerze. Jednak niesprzyjające warunki pogodowe to świetna okazja do zrobienia zdjęć, które nie będą tchnęły banałem, ale ujmowały swoim wyrazem. Na co warto zwrócić uwagę, by wykonać ciekawe ujęcia i nie wrócić do domu kompletnie przemoczonym, z uszkodzonym aparatem?

W strugach deszczu czyli jak fotografować przy złej pogodzie

Przygotowanie sprzętu

Fotografowanie w deszczu jest dość trudnym zadaniem. Im bardziej zaawansowany technicznie sprzęt fotograficzny posiadamy, tym staranniej musimy o niego zadbać. Wilgoć - nieodłączny towarzysz deszczowej pogody wpływa negatywnie na korpusy i obiektywy, dlatego też nie wystawiajmy ich na zbyt długą próbę wodną, ale postarajmy się o profesjonalne zabezpieczenie przed nią.

W sklepach odnajdziemy całą gamę różnego typu specjalistycznych folii, z pomocą których będziemy mogli zabezpieczyć sprzęt. Dostępne są zarówno uniwersalne osłony przeciwdeszczowe na lustrzanki, kamery albo kompakty jak i takie dopasowane pod wymiar konkretnego modelu aparatu.

Na rynku można dostać specjalne pokrowce przeciwdeszczowe lub podwodne. Taki pokrowiec, jeśli często fotografujemy warto mieć, ponieważ ochroni on nasz sprzęt nie tylko przed wodą, ale również pyłem i paskiem.

Jeśli nie mamy profesjonalnych ochraniaczy to czasem zwykła plastikowa torebka ściśnięta gumkami-recepturkami jest wystarczającym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem elektroniki.

Pamiętajmy o tym, by umożliwić w jej wnętrzu przepływ powietrza, by nie dopuścić do zaparowania sprzętu.

Jeśli akurat nie wykonujemy żadnego ujęcia to cały sprzęt nośmy w nieprzemakalnej torbie lub plecaku. Skuteczne może okazać się szczelne opakowanie aparatu w dwa plastikowe worki z substancją higroskopijną w środku.

Oczywiście po powrocie do domu nie zapomnijmy o wyjęciu aparatu z torby, dokładnym jego wysuszeniu i oczyszczeniu, wyjmując akumulatory i otwierając wszystkie klapki.

Zadbajmy o siebie

Deszcz i niska temperatura wymaga od nas dobrania odpowiedniego stroju dla siebie. Podstawę stanowi kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy, czapka, czasem rękawiczki oraz oczywiście wygodne, ciepłe buty. Niezbędny jest również duży, solidny parasol, który nie złamie się w trakcie silnych podmuchów powietrza. Zatroszczmy się również o swoje bezpieczeństwo. W trakcie burz i towarzyszących mu wyładowań atmosferycznych nie przebywajmy blisko drzew, na wysokich szczytach czy grzbietach. Żadne, nawet najlepsze ujęcie nie jest warte tego, by ryzykować dla niego swoje życie czy zdrowie.

Motywy fotograficzne

Mgliste poranki i burzliwe wieczory to czas, kiedy możemy odkryć plener z zupełnie innej strony i zrobić serię klimatycznych zdjęć. W trakcie opadów deszczu krajobraz bardzo się zmienia, niebo jest ciemne, lustro wody rozświetla ziemię, każdy budynek wygląda inaczej. To daje fotografującemu ogromne pole do popisu.

Jak zawsze liczy się przede wszystkim pomysł, umiejętność dostrzeżenia i wydobycia na zdjęciu czegoś, na co inni nie zwrócili uwagi.

Jednym z motywów, na którym możemy się skupić są bez wątpienia spadające na ziemię krople deszczu, które rozpryskują się w kałużach czy nawet same kręgi, które zostają po nich na wodzie.

W strugach deszczu czyli jak fotografować przy złej pogodzie

Efektowne ujęcia uzyskamy także fotografując wilgotne obiekty czy przedmioty wykonując duże zbliżenia. Przykładowo mokre od deszczu szyby są tym motywem, który jest często fotografowany.

Równie ciekawe ujęcia możemy uzyskać kierując obiektyw w niebo. Chmury cały czas kłębią się dodając zdjęciu dynamiki i głębi, a w dodatku prezentują się bardzo ciekawie, ponieważ mają różne kształty, faktury i odcienie, w zależności od pory fotografowania. Możemy również wczesnym rankiem czy wieczorem spróbować uwiecznić mgłę czy błyskawice.

Przydatne w trakcie fotografowania w deszczu

Fotografowanie w deszczu jest nie lada wyzwaniem, ponieważ stajemy w obliczu problemów, które przy dobrych warunkach pogodowych po prostu nie istnieją.

W pochmurny dzień, kiedy ilość światła jest znacznie ograniczona musimy postarać się uzyskać jak największą ostrość zdjęć. Nie jest to łatwe, ponieważ podczas deszczu dominuje kilka ziemistych kolorów, a mgła rozmywa kontury fotografowanych przedmiotów. Jeśli chcemy nieco ułatwić sobie pracę, a przy tym wykonać lepsze ujęcia weźmy ze sobą:

- Statyw/monopod. Dzięki niemu będziemy mogli wykonywać zdjęcia z długimi czasami naświetlania. Wydłużanie czasu ekspozycji sprawi, że wyraźniejsze staną się deszczowe smugi. Jeśli chcemy uchwycić padającą wodę to najlepiej jest to robić przy czasie ekspozycji wynoszącym ponad 1/60s. Możemy również pracować bez statywu i używać czulszych filmów, powyżej ISO 400. "Pchnięcie" filmu dodatkowo o 1 lub 2 stopnie przysłony pozwoli uzyskać czułość ISO 800 lub ISO 1600.

- Filtry (bardzo przydatne w trakcie fotografowania nieba):
- polaryzacyjny wzmocni lub usunie odbicia w wodzie lub w innych mokrych powierzchniach. Wówczas uzyskamy wrażenie, że zdjęcia są nieco wilgotniejsze. Filtr polaryzacyjny jest przydatny w trakcie fotografowania chmur.
- połówkowe szare przeznaczone do pejzaży. Przydadzą się w celu zbalansowania całego naświetlanego kadru, gdy ziemia jest zbyt ciemna, a niebo zbyt jasne.

W przypadku fotografii cyfrowej mamy wiele narzędzi do tego, by ocieplić zdjęcie i ożywić ponure kolory. Możemy ustawić balans bieli na oświetlenie żarowe czy jarzeniowe. Istotne są dwie preselekcje: dla nieba zachmurzonego i dla zdjęć wykonywanych w cieniu. Dzięki ich wykorzystaniu będziemy w stanie lekko ocieplić zdjęcie.

Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami lustrzanki lub bardziej zaawansowanego sprzętu to ustawienia balansu bieli nie są jednak tak bardzo istotne dla nas, bo zdjęcia można zapisać w postaci surowych plików RAW i sami możemy później decydować o ostatecznej tonacji zdjęcia.

W strugach deszczu czyli jak fotografować przy złej pogodzie

Ogromna ilość niezwykle efektownych zdjęć powstaje w trakcie opadów deszczu, śniegu czy gradu. W deszczową pogodę udając się w plener musimy pamiętać o tym, by zabezpieczyć sprzęt oraz swoje ciało przed działaniem wody. Motywów do fotografowania na pewno nam nie zabraknie. Ponadto, gdy przez chmury zaczną się przedzierać pierwsze promienie słoneczne mamy szansę na zrobienie wielu ciekawych ujęć, ponieważ osiadłe krople deszczu w połączeniu z żółtym kolorem południowego słońca sprawią, że kolory na zdjęciach staną się cieplejsze oraz świeższe.

W strugach deszczu czyli jak fotografować przy złej pogodzie

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.