O fotografach

Z cyklu: "Sylwetki znanych fotografów": Życie i twórczość Rafała Milacha
Rafał Milach to jeden z najbardziej utalentowanych fotografów młodego pokolenia. W swojej karierze zawodowej łączy pracę nad indywidualnymi, twórczymi projektami z fotografią komercyjną. Wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat życia i pracy artysty zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Rafał Milach

Ciekawostki na temat życia i twórczości

Rafał Milach jest współtwórcą kolektywu fotografów Sputnik Photos, zrzeszającego artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Przedmiotem zainteresowań kolektywu jest m.in. migracja zarobkowa,

sytuacja ludzi, którzy masowo wyjeżdżają do pracy na Wyspy Brytyjskie i do Irlandii czy trudny los nielegalnych migrantów przybywających na Stary Kontynent.

Pomimo tego, że Milach został wychowany w tradycji klasycznego, fotograficznego dokumentu to często sięga do innych konwencji przedstawiania rzeczywistości. Wydarzeniem przełomowym w karierze fotografa było zdobycie I nagrody w kategorii: "Sztuka i Rozrywka" w konkursie World Press Photo w roku 2008, za cykl zdjęć "Znikający cyrk".

Artysta ma w swoim dorobku wiele sesji fotograficznych dla najbardziej znanych tytułów prasowych, takich jak: "Gazeta Wyborcza", "Elle", "Pani", "Newsweek". Za granicą jego fotografie były prezentowane m.in. w "Time" czy "Die Zeit".

Twórczość

Poniżej prezentujemy krótki opis kilku projektów realizowanych przez artystę, wzbogacony o jedną z fotografii wykonanych w jej ramach.

Rafał Milach

1. "Szare" (2002). Album zawiera 50 fotografii uzupełnionych tekstem Jerzego Lewczyńskiego. Seria została poświęcona mieszkańcom Śląska oraz pejzażom śląskich miast.

Rafał Milach

2. "Znikający cyrk" (2007). Nagrodzony w konkursie World Press Photo 2008 fotoreportaż na temat emerytowanych artystów cyrkowych. Pomimo tego, że sportretowane osoby już dawno nie występują na scenie to wciąż trzymają w swoich domach dawne stroje sceniczne.

3. "Czarne Morze betonu" (2009). Seria fotografii obrazujących historyczną zmianę i związany z nią procesem destrukcji. Cykl komentuje sytuację panującą na Ukrainie. Reportaż wielokrotnie nagradzany, m.in. w konkursach Pictures of the Year International (2009) i Grand Press Photo (2009).

4. 7 Rooms (2011).

Opowieść o ludziach, którzy urodzili się w Związku Radzieckim, a w dorosłe życie weszli w rządzonej przez Putina Rosji. Milach odwiedza bohaterów fotografii przez sześć lat w trzech miastach: Moskwie, Jakaterynburgu i Krasnojarsku. Projekt przybrał formę albumu fotograficznego, a jego uzupełnieniem są fragmenty książki "Zaczarowani śmiercią" z 2010 roku, autorstwa Swietłany Aleksijewicz i wywiady prowadzone przez Milacha z bohaterami.

Rafał Milach

5. "Zwycięzcy/The Winners" (2014). Ostatni projekt Milacha, wydany w formie albumu w maju 2014 roku. To dokument ostatniej komunistycznej dyktatury w Europie. Fotografie pokazują zwycięzców konkursów organizowanych przez oficjalne władze różnego szczebla na Białorusi.

Wypowiedzi zebrane

Rafał Milach stara się wydobyć z rzeczywistości to, co uważa za najciekawsze i godne podkreślenia. Kilka jego wypowiedzi dotyczących podejścia do pracy artystycznej cytujemy poniżej.

Rafał Milach

Rafał Milach

Rafał Milach

Rafał Milach

Rafał Milach

Milach dokonuje twórczej interpretacji obserwowanych zjawisk, wykorzystując poetykę dokumentu fotograficznego. Prace artysty mieszkającego w Warszawie prezentowane są na wystawach m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach, Hiszpanii i Japonii.

Źródła: rafalmilach.com, culture.pl, natemat.pl

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy KODAK.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.