Porady

Zmysłowy akt – sztuka wyrażania siebie
Podoba ci się akt kobiecy w fotografii, ale wolałabyś wykonać zdjęcia samodzielnie? Fotografia sensualna jest doskonałym sposobem na to, by podkreślić kobiecość, przedstawić w kilku ujęciach zmysłowość, nutkę tajemnicy i uwodzicielskość, nie wspominając o tym, że dobrze wykonane ujęcie podniesie twoją samoocenę. W końcu ludzkie ciało jest piękne, bez względu na kolor włosów, oczu, rozmiar piersi czy wagę. Fotografie sensualne pozwolą ci odkryć swoje atuty na nowo, nawet jeśli nigdy nie pokażesz ich nikomu lub podarujesz bliskiej osobie, np. w formie intymnego prezentu. Chcesz wiedzieć, jak wykonać piękne akty? Czytaj dalej, a poznasz kilka wskazówek, które z pewnością ci to ułatwią.

Fotografia sensualna

Fotografia aktu kobiecego – co warto wiedzieć na samym początku

Akt sensualny to coś więcej niż zwykłe przedstawienie nagości. Akty fotograficzne dzieli się na takie, w których obrazuje się niektóre części ciała (nagość zakryta), na zdjęcia zupełnie nagie lub częściowo rozbierane (nagość niezakryta) oraz na bodyscape, czyli tematem są wybrane części ciała modelki, przykładowo piersi. Więcej o samym akcie dowiesz się z naszego wcześniejszego tekstu TUTAJ. Czym różni się od nich sesja sensualna?

Sesja kobieca o charakterze sensualnym ma podkreślić wartości kobiety, dlatego znajdziesz się na pierwszym planie zdjęcia. Nie chodzi o pokazanie nagości, a wyjątkowych cech kobiety. Możesz wykonać fotografie w plenerze lub we wnętrzu, pozując np. w zmysłowym ubraniu, bieliźnie. Taką sesję wykonuje się nawet na plaży, pokrywając wybrane części ciała piaskiem lub na łące, wyłaniając się spośród traw. Pomysłów może być wiele, jednak trudność ich realizacji może sprawiać, że do wykonania fotografii będziesz potrzebować drugiej osoby.

Zanim jednak zaczniesz myśleć już o kadrze i miejscu fotografowania, pamiętaj o tym, że możesz skupić się np. na twarzy i fragmencie ramion lub pokazać sylwetkę w wielu pozycjach – stojącej, siedzącej, leżącej czy w ruchu. Finalny efekt zależy od twojej mowy ciała – spojrzenia, gestów – i połączenia ich z przemyślaną kompozycją.

Zmysłowy akt – sztuka wyrażania siebie

Samodzielny akt kobiecy – co powiesz na sesję buduarową?

Jeśli planujesz wyrazić siebie poprzez fotografię aktu i wykonać zdjęcia samodzielnie, ciekawym pomysłem może być sesja buduarowa. Wykonuje się ją w wykwintnie ozdobionych i umeblowanych wnętrzach, dlatego będziesz musiała wynająć pokój lub celowo wystylizować wybrane pomieszczenie. Celem takich zdjęć jest pokazanie kobiecej szlachetności – takie sesje często wykonuje się w formie upominku przez profesjonalnych fotografów. Możesz zaprezentować się w zmysłowej bieliźnie, szpilkach, narzutkach, a nawet w miękkim swetrze czy w kapeluszu. Pamiętaj – na zdjęciach nie zawsze musi być pokazana nagość. Można ukryć ją w nieostrościach, w cieniu bądź ustawić się za przedmiotem lub zakryć dłonią. Takie podejście wzmacnia element tajemnicy i niedopowiedzenia.

Akt sensualny – jak się przygotować?

Zacznij od przygotowania siebie, czyli najważniejszej osoby, która będzie tematem fotografii. Przygotuj bieliznę i akcesoria, których chcesz użyć. Znakomicie sprawdzą się także zmysłowe sukienki, prześwitujące szale czy materiały, dlatego zawsze warto mieć je pod ręką. Postaraj się wyspać i mieć dobry humor, do tego przygotuj swoją skórę. Natrzyj ją balsamem, by wyglądała zdrowo i unikaj zakładania obciskającej odzieży, by na ciele nie pojawiły się odbite paski. Wykonaj makijaż i przygotuj włosy zgodnie z twoim zamysłem.

Zmysłowy akt – sztuka wyrażania siebie

Jak wykonać fotografie sensualne?

Zacznij od przygotowania kilku inspiracji – jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem, samodzielne wymyślenie dobrego kadru i ustawienia światła może być trudne, dlatego posiłkuj się pracą zawodowców. Wybierz kilka ujęć, które jesteś w stanie odtworzyć i znajdź miejsce na zdjęcia, w którym czujesz się komfortowo. Samodzielna fotografia wymaga używania aparatu, statywu i opcji samowyzwalacza, dlatego jeśli brakuje ci niektórych elementów, możesz skorzystać z pomocy np. swojego partnera.

W fotografii ogromną rolę odgrywa oświetlenie. Jeśli dysponujesz softboxami, możesz ustawić je wokół siebie – jeśli nie, wykorzystaj naturalne światło. Wielkim plusem jest to, że zmysłowy akt nie wymaga dużego natężenia światła i zdjęcia bywają często zaciemnione i lekko rozmyte. Przygotuj niewielkie źródła światła – przyda się lampka nocna i nawet latarka, która pomoże wydobyć twoje ciało z cieni. Jeśli dysponujesz blendą, możesz wykorzystać ją, doświetlając wybrane części swojego ciała, jednak to zadanie może być zbyt trudne w pojedynkę.

Ustawienia aparatu i smartfona musisz dopasować za każdym razem do zastanej sytuacji. Jeśli nie jesteś pewna, czy zdjęcie wyjdzie dobrze, stosuj metodę prób i błędów. Ustaw opóźnienie w aparacie, po czym przyjmij pozycję przed obiektywem i zaczekaj, aż usłyszysz dźwięk spustu migawki. Podejdź i sprawdź efekt, dopasowując ustawienia zgodnie z tym, co chcesz uzyskać. Problemem może być uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości, dlatego będziesz musiała próbować lub poprosić o pomoc – uzyskanie pięknych rozmyć i wyostrzeń na wybranych elementach jest bardzo trudne.

Pamiętaj o tym, że gotowe zdjęcie zawsze możesz skadrować później, by pokazywało tylko wybrany fragment twojego ciała. Jeśli fotografujesz w domu i rozprasza cię liczba kolorów, doskonałym pomysłem będzie zamiana zdjęć na czarno-białe. Oba wspomniane zabiegi wykonasz w każdym prostym programie do obróbki fotografii.

Zmysłowy akt – sztuka wyrażania siebie

Końcowe wskazówki, dzięki którym poprawisz swoje efekty

Nawet jeśli chcesz wykonać tylko kilka zdjęć, może okazać się, że potrzebujesz wielu prób. Dlatego naładuj do pełna swój smartfon lub przygotuj dodatkowy akumulator do aparatu, by sesja nie skończyła się niefortunnie w połowie. Wykorzystuj światłocień, który jest jedną z podstawowych technik malarskich. Dzięki niemu wydobędziesz bryłę swojego ciała, a same ujęcia wyjdą bardziej artystycznie. Pamiętaj o tym, że fotografia aktu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń – jedynym wymaganiem jest obecność ciała, nie zawsze nawet nagiego. Co jeśli zdjęcia nie wyszły tak, jak zamierzałaś? Możesz poprosić swojego partnera o pomoc lub skorzystać z usług profesjonalisty. Pomimo tego warto spróbować swoich sił, gdyż fotografia aktu, podobnie jak portretowa, pozwoli ci wyrazić siebie i rozwinąć kreatywność, oczywiście, jeśli sobie na to pozwolisz. Jeśli nie chcesz zostać modelką, zawsze możesz stanąć za obiektywem, zapraszając do sesji bliską ci osobę.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.