Porady

Budowa aparatu fotograficznego – poznaj najważniejsze elementy
Na rynku znajdziesz setki tysięcy kompaktów, analogów czy bezlusterkowców, jednak budowa lustrzanki i urządzenia na kliszę zbytnio się nie różni. Dzisiaj opowiemy kilka słów o tym, jakie części składają się na aparat fotograficzny i jak to się stało, że z ogromnej czarnej skrzynki z materiałem widywanej na starych filmach, doszliśmy do niewielkich cyfrówek, które mieszczą się dosłownie w kieszeni.

budowa aparatu fotograficznego

Krótka historia aparatu fotograficznego

Pierwsza była camera obscura, czyli „ciemnia optyczna”, której początki sięgają czasów starożytnej Grecji. Daleko jej było do znanych nam aparatów, gdyż wykorzystywano ją np. do obserwacji księżyca czy wykonywania rysunków. Za wynalazcę aparatu uważa się braci Susse, którzy w 1839 roku stworzyli sprzęt wykorzystujący dagerotypię polegającą na wykonywaniu zdjęcia na polerowanej i posrebrzanej płytce miedzianej. Dzięki braciom, w XIX wieku nastąpił dynamiczny rozwój aparatów fotograficznych.

Pierwsze były duże urządzenia na statywach z sektorową migawką centralną, później z migawką szczelinową – dzięki temu, że były udoskonalane, można było wykonać już więcej niż jedno ujęcie. Pod koniec XIX wieku zaczęły pojawiać się lustrzanki dwuobiektywowe, a w 1900 roku stworzono aparat Kodak Brownie, który przyczynił się do tego, że fotografia stała się masowa. W 1936 roku pojawiła się lustrzanka jednoobiektywowa, a w 1947 roku firma Polaroid wprowadziła do sprzedaży pierwszy aparat do fotografii natychmiastowej, jednak dopiero w 1963 roku możliwe było wykonywanie kolorowych ujęć. Pierwszy aparat cyfrowy trafił do sprzedaży w 1975 roku i ważył aż… 3,6 kg! Rozdzielczość zdjęć miała zaledwie 460 x 320 pikseli.

Zaciekawiła cię krótka historia fotografii? Przeczytaj pełną opowieść o ewolucji aparatu fotograficznego na naszym blogu.

Aparaty cyfrowe dzielą się na:

Lustrzanki cyfrowe – konstrukcja oparta na klasycznej lustrzance jednoobiektywowej z dużą matrycą. W optycznym wizjerze widoczny jest obraz rzutowany na matówkę z obiektywu poprzez uchylne lustro.

Aparaty klasy DSLR-like – „hybrydowe” – posiadają niewymienny obiektyw lepszej jakości, niektóre posiadają także uchylny ekran LCD.

Aparaty kompaktowe – są wyposażone w mniejszą matrycę światłoczułą, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i nie posiadają wymiennych obiektywów.

Bezlusterkowce – aparaty bez lustrzanego układu optycznego, przy jednoczesnej możliwości zmiany obiektywów. Ich niewielkie rozmiary są możliwe do osiągnięcia dzięki usunięciu lustra i zmniejszeniu odległości dzielącej matrycę od obiektywu.

Główne części aparatu fotograficznego i ich najważniejsze funkcje

Do podstawowych elementów aparatu należą:

  • obiektyw,
  • korpus światłoczuły,
  • migawka,
  • przysłona,
  • wizjer.

Obiektyw to układ optyczny umożliwiający rzutowanie obrazu widzianych obiektów na matówkę (wizjer), błonę fotograficzną lub matrycę. W soczewkach wykorzystuje się zjawisko załamania światła. Charakteryzuje się ona ogniskową, czyli odległością między środkiem soczewki a punktem, w którym skupione są promienie światła. Im dłuższa ogniskowa, tym mniejszy kąt widzenia, ale większe zbliżenie. Obiektywy pozwalają natomiast na zbliżenie optyczne.

Korpus aparatu fotograficznego zapobiega przenikaniu światła i chroni delikatne części wewnętrzne.

Migawka to urządzenie do otwierania i zamykania drogi światłu, które pada na materiał światłoczuły. Warto tutaj wspomnieć o różnicy między aparatem cyfrowym a analogowym – pierwszy z nich zamiast filmu (rolki) posiada półprzewodnik nazywany przetwornikiem obrazu, który jest matrycą z setką tysięcy lub milionami elementów światłoczułych. To ona decyduje o rozdzielczości zdjęć.

Przysłona to kilka blaszek o sierpowatym kształcie zachodzących jedna na drugą w taki sposób, by mogły rozsuwać się i zsuwać, zmieniając średnicę otworu, przez który wpada światło. Kontroluje ona intensywność światła wpadającego do aparatu.

Wizjer umożliwia obserwację sceny i ocenę ostrości fotografowanego przedmiotu.

budowa aparatu foto

Budowa aparatu fotograficznego – dodatkowe części

Każdy aparat fotograficzny ma także zewnętrzną soczewkę obiektywu, która pochłania promieniowanie UV i jest zazwyczaj pokryta cienką warstwą antyodblaskową. Soczewki korygujące wraz z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy, który pozwala przybliżać i oddalać z pomocą pierścienia, by zmienić ogniskową obiektywu. Tylne, nieruchome soczewki, korygują przysłonę.

Jedną z części aparatu fotograficznego jest mechanizm spustowy, który otwiera przysłonę (określaną także jako migawka) – po naciśnięciu przycisku spustowego przesłona otwiera się na określony czas i ponownie się zamyka. W lustrzankach naciśnięcie przycisku podnosi uchylne lustro.

Większość aparatów posiada również tzw. uszy na górze body, do których można zamocować pasek do noszenia aparatu. Niedaleko znajduje się pokrętło podstawowe służące np. do zmiany trybów fotografowania. Aparat jest wyposażony także w wyświetlacz (nie każdy model) i w tzw. gorącą stopkę, czyli złącze umożliwiające przyłączenie zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu wyzwalania zdalnego. Obiektywy w lustrzankach posiadają także pierścień regulacyjny obiektywu, który umożliwia zmianę ogniskowej (skomputeryzowane modele).

Współczesne aparaty cyfrowe mają także wbudowany dalmierz, światłomierz, mechanizm autofocusu i stabilizacji obrazu.

budowa aparatu

Jak działa aparat fotograficzny?

Wiesz już, jakie są części aparatu, ale w jaki sposób umożliwiają one fotografowanie praktycznie dowolnych przedmiotów? Obraz przechodzi przez obiektyw, przesłonę i migawkę, będąc rzucanym na przetwornik obrazu czyli matrycę CCD. W aparatach cyfrowych ma ona postać mozaiki – aby uzyskać kolorowy obraz, na monochromatyczne elementy czułe nałożone są filtry kolorowe. Po odczytaniu obrazu z matrycy, trafia on do przetwornika, a stąd na ekran LCD lub do wyjścia A/V. Druga magistrala biegnie do nośnika danych, gdzie magazynuje się pliki.

Działanie i budowa lustrzanki

Lustrzanka, jak sama nazwa wskazuje, posiada specjalne lustro, które odróżnia ją od pozostałych rodzajów aparatów. W optycznym wizjerze dostrzegamy obraz rzutowany na matówkę (wizjer) bezpośrednio z obiektywu poprzez uchylne lustro, które zasłania migawkę i matrycę. Gdy wykonujemy zdjęcie, lustro unosi się, a światło pada bezpośrednio na matrycę. Dużą zaletą lustrzanek jest możliwość zmiany obiektywów.

Budowa aparatu cyfrowego bez tajemnic

Wiesz już, jak jest zbudowany twój aparat, jaka jest jego skrócona historia, dlatego najwyższa pora przejść do praktyki! Oczywiście po przeczytaniu naszego artykułu nie staniesz się specjalistą od napraw sprzętu fotograficznego, ale będziesz bardziej świadomy tego, jak działa twoja lustrzanka, bezlusterkowiec lub kompakt. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na nasz Blog, a jeśli masz pomysł na oryginalny prezent dla bliskich z jednym z twoich zdjęć, koniecznie obejrzyj naszą ofertę.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.