Porady

Fotografia otworkowa dla każdego
fotografia otworkowa

źródło: pinterest
https://pl.pinterest.com/pin/59602395045947056/

Fotografia jest obrazem "namalowanym za pomocą światła". Co wspólnego ma mięczak morski nautilus ze zdjęciami? Sposób rejestracji obrazu rzeczywistości. Wzrok nautilusa działa, jak fotografia otworkowa. Ta dziedzina fotografii opiera się o wynalazek camery obscura. Camera obscura to dosłownie "ciemna komnata". Zjawisko wyświetlania się rzeczywistego obrazu poprzez wpadające do wnętrza promienie słoneczne było opisywane już w antycznej Grecji. Od tego czasu naukowcy próbowali zarejestrować obraz świata na miedzianej płytce, czy światłoczułym papierze. Jeżeli nigdy nie doświadczyłeś tego, jak działa camera obscura, to właśnie nadszedł ten czas, abyś poeksperymentował z wielowiekową tradycją! Przeczytaj, a dowiesz się, jak wykonać "otworkowe zdjęcie".

Co to jest fotografia otworkowa?

Fotografia otworkowa korzysta z otworka. Jest techniką fotograficzną, którą można by nazwać "bezobiektywową", ponieważ nie używa się do wykonania zdjęcia obiektywu. Obrazy "wytworzone" dzięki otworowi wielkości główki od szpilki znane były już wieki temu, jednak wówczas nikt nie potrafił ich uwiecznić. Zwiększenie średnicy otworka powoduje poprawę ostrości, ale zmniejsza jasność. Na otworkowych zdjęciach często obiekty są nieco rozmyte. Taki nieostry obraz specjaliści nazywają "miękkim". Rewelacyjną cechą tego typu techniki zdjęciowej jest fakt, że głębia ostrości rozciąga się od zera do nieskończoności! Czas naświetlania zdjęcia w tej technice wynosi od pół sekundy do kilku godzin. Aparatem do wykonania zdjęcia otworkowego może być pudełko po butach, ciastkach, zapałkach, coca-coli, zepsuta lodówka, pokój mieszkalny! Zaprojektowanie i budowa takiego aparatu może być doskonałą zabawą, nauką i aktem kreacji związanym z fotografią artystyczną! Obraz naświetla się na kliszy lub bezpośrednio na papierze fotograficznym, a nawet na matrycy elektronicznej. Naświetlane zdjęcia na barwnej kliszy dają efekt ciekawych, pastelowych barw.

fotografia otworkowa 2

źródło: pinterest
https://pl.pinterest.com/pin/450782243935130200/

Jak zrobić zdjęcie za pomocą fotografii otworkowej?

Można kupić gotowe aparaty przeznaczone do wykonania fotografii otworkowej, jednak większość fotografów samodzielnie konstruuje swoje aparaty. Najczęściej wykorzystuje się do jego budowy pudełko po butach lub inne pudełko, w którym trzeba umieścić materiał światłoczuły. Po jego przeciwnej stronie należy zrobić mały otwór, przez który przechodzić będzie światło. Aby samodzielnie wykonać aparat do fotografii otworkowej będziesz potrzebować:

- pudełko,
- igłę,
- nożyczki,
- taśmę klejącą,
- czarny papier do wyłożenia wnętrza pudełka,
- folię aluminiową.

Czarnym materiałem wykładasz wnętrze pudełka, będzie to zapobiegało zbędnym refleksom. Potem musisz przygotować arkusz folii aluminiowej, w której nakłujesz igłą mały otwór. Będzie ona pełniła funkcję obiektywu. Folię umieść na większym otworze wyciętym w jednej ze ścian pudełka. Otwór ten należy zakleić od środka folią aluminiową. Wielkość nakłucia powinna mieć od ok. 0,1 do 0,3 mm. Na tylnej ściance pudełka, od wewnątrz umieść światłoczuły materiał. Pamiętaj, by robić to w ciemni! Jeśli tekst do Was nie przemawia, to zobaczcie poniższy filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=GSe1Sb32yRo

Ciekawostki techniczne:

Im dalej negatyw będzie od otworka pełniącego rolę obiektywu, tym mniejszy będzie kąt widzenia aparatu, a tym samym nastąpi powiększenie obrazu. To tak, jakbyśmy użyli obiektywu o długiej ogniskowej.
Umieszczenie materiału światłoczułego blisko otworu, przez który wpada światło spowoduje, że kąt jego padania będzie większy i naświetli się mniejszy obraz rzeczywistości (efekt zastosowania obiektywu szerokokątnego, krótkoogniskowego).
Warto pamiętać też, że im dalej będzie materiał światłoczuły, tym mniejsza będzie jasność uzyskanego obrazu.
Spróbuj wykonać otwór o innym kształcie niż okrągły, a aparat zbuduj z formy walcowatej, np. z puszki po napoju. Materiał światłoczuły będzie się wówczas opierał o zaokrągloną ścianę, co da możliwość prowadzenia dalszych zdjęciowych eksperymentów!
Interesujące efekty z wykorzystaniem fotografii otworkowej w Polsce wypracowali uczestnicy tzw. Projektu Solaris, o którym możesz przeczytać tutaj.

wykonanie aparatu otworkowego

źródło:pinterest
https://pl.pinterest.com/pin/481392647653309360/

Fotografia otworkowa w wymiarze cyfrowym

Jeżeli nie chcesz czekać na efekt zdjęć wykonanych przy użyciu aparatu otworkowego w oparciu o tradycyjną chemię do wywoływania klisz i zdjęć, to wykonaj go na bazie aparatu cyfrowego! Cyfrowa fotografia otworkowa, to nowoczesna wersja tej znanej od lat techniki wykonywania zdjęć. Wystarczy, że posiadasz cyfrową lustrzankę z możliwością zdemontowania obiektywu. Wówczas odkręć obiektyw i przysłoń go np. folią aluminiową z otworem, przez który będzie wpadało światło. Możliwe jest też kupienie dekielka do obiektywu, z fabrycznie wyciętą dziurką. W zaślepce możesz wykonać otwór samodzielnie, np. rozgrzaną igłą. Zobacz jak to wykonać na poniższym filmiku.
https://vimeo.com/11559489

Wykonywanie zdjęć z użyciem aparatu cyfrowego jest znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne. Fotografię uzyskuje się na matrycy cyfrowej i mamy do niej dostęp natychmiast. Możemy swobodnie oglądać efekty swojej pracy i powtarzać ujęcia, jeżeli nie jesteśmy usatysfakcjonowani z wcześniejszych. Aparat cyfrowy można ustawić na statywie, co zwiększa stabilizację obrazu. Dzięki ustawieniom aparatów cyfrowych możemy eksperymentować z różnym czasem naświetlania i czułością matrycy oraz korzystać z wbudowanego światłomierza. Zdjęcia są oczywiście kolorowe. Świetnym rozwiązaniem tego typu technologii jest możliwość kręcenia "otworkowych" filmów!

aparat cyfrowy fotografiw otworkowa

źródło: wikipedia
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Homemade_pinhole_camera.JPG
Autor: Wuhazet - Henryk Żychowski

Zastosowania fotografii otworkowej w XX wieku:

- podczas wojen stosowana była do pomiarów tras i prędkości samolotów obcych wojsk,
- aparaty posłużyły w badaniach związanych z fizyką jądrową do fotografowania wysokiej energii w plazmowym laserze,
- umieszczano aparaty otworkowe w rakietach kosmicznych podczas misji astronomicznych,
- odkryto, że można za ich pośrednictwem fotografować promienie gamma i promienie X,
- służyła szpiegom w fotografowaniu miniaturowych modeli budynków czy infrastruktury kolejowej.

fotografia otworkowa 3

źródło: pinterest
https://pl.pinterest.com/pin/322077810828127370/

Fotografia otworkowa współcześnie

Fotografia otworkowa stała się łącznikiem pomiędzy starożytnością a współczesnością - jest czymś ponadczasowym. Niektórzy twierdzą, że mimo rozwoju fotografii cyfrowej zdjęcia bezsoczewkowe są niezwykłą alternatywą dla fotografii artystycznej. Za pośrednictwem fotografii otworkowej można wykonywać zdjęcia przyrody, ujęcia miast, portrety, akty, sceny rodzajowe! 27 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. Nie czekaj do wiosny! Zrób otworkowe zdjęcie i wyślij je na nasz konkurs.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.