Porady

Fotografie rodzinne - ocal je!
Codziennie wykonujemy mnóstwo zdjęć! Trafiają one do sieci społecznościowych w postaci ok. 500 milionów fotek! W erze fotografii cyfrowej nikt się właściwie nie zastanawia nad tym jaką ilość zdjęć wykonuje. Jeśli jednak przypomnimy sobie, że fotografia analogowa umożliwiała wykorzystanie tylko 36 klatek w aparacie fotograficznym, to z dawnych lat nie pozostała jakaś oszałamiająca liczba rodzinnych zdjęć! Co kryją nasze domowe archiwa? Co pozostało w rodzinnych zbiorach po erze fotografii analogowej, a co pozostanie po nas? Dzisiaj mamy taki oto dylemat….

Fotografie rodzinne, źródło: Pixabay

 

Fotografie rodzinne z dawnych lat!

Każde archiwum domowe ma swój zestaw starych zdjęć! Niektóre z zachowanych fotografii są przechowywane z większą, a niektóre z mniejsza pieczołowitością. Z pewnością sentymentem darzymy zdjęcia, na których wiem kto został uwieczniony. Z pewnością posiadamy także takie fotografie, z których spoglądają na nas bezimienne postaci jakiś odległych krewnych. Dlatego warto zdjęcia rodzinne opisać ołówkiem na odwrocie. Póki żyją jakieś starsze osoby z naszej rodziny trzeba koniecznie dokonać wspólnego przeglądu fotografii, aby rozpoznać twarze i miejsca, a może i nawet spisać opowiedziane historie. Z pewnością w niektórych szufladach spoczywają ważne z perspektywy historycznej czy artystycznej zdjęcia. 

Fotografie rodzinne, źródło: Pixabay

 

Ocal stare zdjęcia!

Warto ocalić stare zdjęcia nie tylko ze względu na poszanowanie pamięci o przodkach. Warto również i z tego względu, że zdjęcia te wykonywane były dawnymi technikami fotograficznymi, a takie zdjęcia za kilka, kilkanaście lat będą naprawdę bardzo cenne! Kto z Was nie wie czym są techniki szlachetne w fotografii, to zachęcam do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem. Co można zrobić, aby ocalić stare, rodzinne zdjęcia?

po pierwsze: postarać się, jeśli to tylko możliwe, aby je umiejscowić w czasie, zapisać kto jest na fotografiach i określić miejsce ich wykonania. Może to być trudne, ale nie niemożliwe! Warto spróbować. Wykonamy wówczas bardzo ważną pracę dla pokoleń, które przyjdą po nas i które już raczej nie będą miały szans na dowiedzenie się czegokolwiek na temat fotografii pozostających w rodzinnym archiwum. 

po drugie: ocal stare zdjęcia - dobrze je przechowując! Często rodzinne zdjęcia gromadzone są w pudełkach i są niewłaściwie przechowywane. 

Fotografie rodzinne, źródło: Pixabay

 

Zdjęcia rodzinne w formie cyfrowej

Do zdjęć cyfrowych podchodzimy zupełnie inaczej niż do analogowych. Wykonujemy ich tysiące. Potem zgrywamy na dysk komputera i... rzadko do nich wracamy. Czasami uda się je poprzeglądać, ale na dłuższą metę takie oglądanie na ekranie komputera, czy nawet na podpiętym telewizorze szybko nas nuży. Inaczej, gdy zdjęcia są posegregowane i uporządkowane. Warto więc dokonać selekcji zdjęć. Opisać foldery nadając im nazwy wydarzeń. A nawet zrobić sobie na przykład specjalny folder z nazwą na przykład: “Podsumowanie 2019 roku” i umieścić tam najlepsze zdjęcia. Do takiego folderu chętnie się wraca. Osoby, którym będziemy pokazywać te zdjęcia nie znudzą się tak szybko. Warto pamiętać też o stworzeniu kopii zapasowych na karcie pamięci, dysku wirtualnym czy dysku zewnętrznym. Pamiętajmy, że zdjęcia zapisywane na płytach CD czy DVD mogą nam się po 8, 10 latach nie odpalić! Sama polecam wywoływanie najlepszych zdjęć lub tworzenie fotoksiążek czy okazjonalnych kalendarzy. Ostatnio modne jest też wywoływanie zdjęć i wkładanie ich do specjalnych pudełek, które w łatwy i elegancki sposób można podpisać. Zdjęcia, które “żyją” tylko w formie cyfrowej nie spełniają swojej podstawowej funkcji, jaką jest przywoływanie ważnych i dobrych chwil, które były naszym udziałem. Największa wartość mają te fotografie, po które możemy szybko sięgnąć, pośmiać się przy nich i powspominać. Takie wieczory rodzinne czy przyjacielskie naprawde spajają! Zdjęcia w tradycyjnej formie wywołują w nas prawdziwe emocje!

Fotografie rodzinne, źródło: Pixabay

 

Dbanie  o zdjęcia w formie tradycyjnej

O tradycyjne albumy ze zdjęciami trzeba dbać. Zwykle albumy stoją na regałach. Czasami umieszczamy je w specjalnych, ozdobnych pudełkach. Zapobiegamy tym samym osadzaniu się na nich kurzu. Są one też zabezpieczone przed działaniem innych czynników, jak dostęp światła, wahania związane z temperaturą czy wilgotnością w pomieszczeniach, w których je przechowujemy. Bardzo stare zdjęcia wykonane technikami szlachetnymi powinno się przechowywać pojedynczo w pozycji poziomej w pudełkach z tzw. bezkwasowego kartonu. Jeśli posiadamy jeszcze klisze fotograficzne, to powinniśmy je przechowywać w specjalnych obwolutach poliestrowych, bawełnianych albo koszulkach z atestem PAT. Niektórzy w swoich zbiorach rodzinnych pamiątek fotograficznych mogą posiadać także szklane negatywy. Zaleca się, aby przechowywać je pojedynczo, zapakowane w obwoluty czteroklapowe, poukładane w kartonowych pudełkach. 

Fotografie rodzinne, źródło: Pixabay

 

W natłoku wielu spraw… przy szybkim tempie życia… zatrzymajcie się i pochylcie nad rodzinnymi zdjęciami. Wygospodarujcie czas na uporządkowanie domowego archiwum fotograficznego. Przede wszystkim zróbcie porządek, utwórzcie kopie zapasowe, zaprojektujcie fotoksiążkę lub po prostu wywołajcie zdjęcia i umieśćcie je w tradycyjnym albumie lub specjalnym pudełku. Zaproście rodzinę i przyjaciół. Obejrzyjcie zdjęcia w namacalnej formie! Zobaczycie jaka to frajda! Może super byłoby wygospodarować w swoim domu jakiś kącik, w którym moglibyście prezentować swoje zdjęcia?! O takim pomyśle pisaliśmy TUTAJ! A… i jeszcze jedno! Archiwalne zdjęcia dobrze jest poddać digitalizacji. Można zrobić to samemu lub zwrócić się do profesjonalistów. Działaj! Następne pokolenia będą Ci wdzięczne za Twój wkład pracy poświęcony rodzinnym pamiątkom!

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.