Porady

Fotografowanie w miejscach świętych
Chrzest Święty, uroczyste przyjęcie pierwszej Komunii, ślub kościelny…. to uroczystości, podczas których pojawiają się fotografowie. Zwykle zawodowi, posiadający także specjalny kurs dla fotografów kościelnych. Zdarza się, że osoba, która nie ma takiego kursu nie może wykonywać zdjęć podczas uroczystości w kościołach. Co powinniśmy wiedzieć o fotografowaniu w miejscach świętych? Skupimy się na obrzędach w kościele katolickim, ponieważ to najczęściej tam swoją pracę wykonują fotografowie w naszym kraju. Choć zapewne zdarzają im się też zlecenia w synagogach, meczetach (5 w naszym kraju), czy innych świętych miejscach. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi podpowiedziami na temat wykonywania zdjęć w miejscach świętych!

źródło: Pixabay

 

Najważniejsze chwile na wieczną pamiątkę!

Chrzest, Komunia Święta i ślub są wydarzeniami niezwykle ważnymi dla wielu z nas. Najczęściej zaangażowana jest w nie cała rodzina. Dlatego przywiązujemy ogromną wagę do najmniejszych detali, aby przeżyć nasz wyjątkowy dzień jak najwspanialej. Pragniemy także, aby te ważne momenty uwiecznił fotograf. Warto mieć na uwadze to, że w wielu kościołach obowiązują pewne zasady co do fotografowania ceremonii odbywających się w uświęconym miejscu. Księża zwracają szczególną uwagę na to, aby fotografowanie nie przysłoniło meritum udzielanego sakramentu. Pragną, aby osoba fotografująca wykonywała swoją pracę z wielką kulturą i szacunkiem dla wszelkich podejmowanych podczas Mszy Świętej czynności. Osoby wierzące podchodzą do tego tematu bardzo poważnie, gdyż wydarzenia wymienione wyżej traktują jako spotkanie Boga z człowiekiem, a nie jako sytuacja, której głównym celem jest sesja zdjęciowa!

źródło: Pixabay

 

Fotografowie kościelni

Uczęszczają zwykle na specjalny kurs organizowany przez miejscową kurię. Z perspektywy księży jest to ważne, ponieważ mają oni gwarancję, że fotograf wykonujący zdjęcia lub filmujący uroczystości ma świadomość tego jak powinien się zachowywać podczas uroczystości religijnych. Księża wiedzą, że fotografowie po kursach znają strukturę dokonujących się obrzędów i ich praca nie będzie przeszkadzała podczas liturgii ani wiernym uczestniczącym w niej, ani prowadzącym ją. Kursy liturgiczne dla fotografów organizuje każda diecezja. Można sprawdzić w internecie gdzie i kiedy odbywają się takie przygotowania dla fotografów w Waszym regionie. Fotografowie dowiadują się podczas kursu na temat tego gdzie mogą wchodzić i jak się przemieszczać po kościele. Po ukończonym kursie otrzymuje się specjalną legitymację, bądź zaświadczenie, które warto mieć ze sobą kiedy planuje się spotkanie na plebanii czy prezbiterium przed uroczystością, na której będziesz wykonywał zdjęcia. Zdarza się także, że osoby na etapie zawierania umowy będa prosiły o okazanie tego dokumentu chcąc mieć pewność, że fotograf jest uprawniony do wykonywania zdjęć w kościele. Dokumenty poświadczające ukończenie kursu należy co kilka lat “odnawiać”. Zasady co do tego są oczywiście uzależnione od miejscowej kurii czy diecezji.

źródło: Pixabay

 

Niezwykłe prośby do gości

Żyjemy w takich czasach, że praktycznie każdy posługuje się aparatem w swoim telefonie wykonując codziennie kilka a nawet kilkanaście zdjęć. Dlatego coraz częściej zdarza się, że rodzice lub narzeczeni na zaproszeniach rozdawanych/ wysyłanych rodzinie i znajomym zamieszczają dodatkową informację, że podczas uroczystości zdjęcia wykonywać będzie zawodowy fotograf i proszą, aby goście nie używali osobistych aparatów czy telefonów. Dobrze jest uszanować ich decyzję. Jeśli będziecie w takiej sytuacji, to zobaczycie, że pozwoli Wam to na skupieniu się na całej ceremonii i właściwym jej przeżyciu!

źródło: Pixabay

 

Kilka informacji wstępnych o fotografowaniu w miejscach świętych

Profesjonaliści, licencjonowani fotografowie kościelni zwykle przed swoją pracą udają się do kościoła, w którym ma się odbywać Chrzest Święty, Pierwsza Komunia lub ślub. Chcą oni poznać święte miejsce, w którym przyjdzie im pracować. Zwykle fotografowie udają się również na plebanię lub do prezbiterium na rozmowę z kapłanem, aby uniknąć ewentualnych, późniejszych nieporozumień. Przed uroczystością warto zadbać nie tylko o przygotowanie sprzętu ale również o swój nienaganny wygląd, stosowny do uroczystości.

źródło: Pixabay

 

Jak fotografować w kościele? 

Poniżej kilka praktycznych porad:

 

  • po pierwsze: przed uroczystością
    Fotografom podczas ich pracy w miejscu świętym z pewnością znacząco ułatwi znajomość najbliższej rodziny pary młodej. Jest to prostsze w przypadku chrzcin czy komunii, poniewaz zwykle najbliższa rodzina - rodzice, rodzice chrzestni czy dziadkowie stoją bardzo blisko dziecka.
    Warto też udać się do kościoła przed uroczystością zanim jeszcze wejdą do niego goście. Z pewnością przydadzą się kadry pięknie wystrojonego kościoła, czy różnych detali dekoratorskich przygotowanych na tą okazję. Praktycy podpowiadają, że warto mieć też kilka ujęć kościoła z zewnątrz czy wewnątrz z góry. Ponadto wchodząc wcześniej do kościoła masz możliwość zobaczyć jak zorganizowane jest miejsce przed ołtarzem, jak pada światło, jak mogą wyglądać kadry, które chciałbyś uwiecznić i czy przypadkiem coś w tle nie będzie Ci przeszkadzało, a może wręcz przeciwnie, będziesz jakiś detal lub kolor ścian wykorzystać do wykonania niezwykłego ujęcia?  

 

źródło: Pixabay

 

  • po drugie: sprzęt

 

Ważna sprawa, ponieważ w wielu kościołach obowiązuje zakaz fotografowania z lampą błyskową. Poza tym używanie lampy staje się dyskomfortowe dla uczestników ceremonii. Używany obecnie sprzęt jest sobie w stanie doskonale poradzić z brakiem lampy błyskowej. Fotografowie często mają dwa aparty z zamontowanymi obiektywami: portretowym i szerokokątnym. Warto też mieć przygotowanych kilka kart pamięci oraz statyw. 

źródło: Pixabay

 

  • po trzecie: nie przeszkadzać

 

Fotograf podczas liturgii nie powinien przemieszczać się po kościele bez potrzeby. Dlaczego? Ponieważ z pewnością powoduje to dekoncentracje wiernych zgromadzonych na uroczystości ale również księdza, komunijnych dzieci czy pary młodej. Zwykle przy okazji komunii i ślubów fotograf wykonuje zdjęcia podczas:

- wejścia i wyjścia z kościoła, 

- przysięgi małżeńskiej i wymienia obrączek, 

- przyjęcia pierwszej komunii świętej, 

  • wówczas, gdy bohaterowie lub bliscy z rodziny zaangażowani są w liturgię na przykład śpiewają psalm czy odczytują fragmenty Pisma Świętego.

źródło: Pixabay

 

Praca fotografa uwieczniającego ceremonie kościelne jest trudna i stresująca. Często bardzo nieprzewidywalna. Dlatego warto sobie zminimalizować swój własny stres. Przygotować siebie, sprzęt i zaznajomić się z kościołem, okolicą oraz porozmawiać z miejscowym księdzem. Wielu fotografów uważa, że szacunek do liturgii i zasad panujących w świętych miejscach jest niezwykle ważnym aspektem w ich pracy. Jeśli zapytacie wśród znajomych, to z pewnością usłyszycie opowieści o nietaktownym i drażniącym zachowaniu fotografa podczas wykonywania swojej pracy w kościele albo o niestosownym ubiorze na tę okoliczność. A być może ktoś z Was był świadkiem tego, jak fotograf na przykład dla uzyskania lepszego ujęcia przysłonił Wam najważniejszy widok, na który czekaliście podczas ślubu, Komunii Świętej czy Chrztu? 

źródło: Pixabay

Pamiętajmy, że fotograf, tak samo jak uczestnicy i najważniejsze podmioty sakramentów (dzieci komunijne, niemowlaki czy para młoda) są tylko gośćmi w świątyni i powinni szanować miejsce, do którego udają się w określonym celu. Momentów z uroczystości nie będzie dało się powtórzyć. Więc fotograf kościelny musi być czujny, przygotowany i kreatywny. Musi też być pewny tego gdzie i jak się przemieszcza w celu wykonania jak najpiękniejszych ujęć! Do zdjęć ślubnych, komunijnych i fotografii z chrzcin wraca się przecież chętnie i często! Wiele osób spośród zdjęć wykonanych podczas ślubu czy innej uroczystości decyduje się wykonać pamiątkowe fotoksiążki, wywołać je i włożyć do gustownego albumu, czy zamówić fotoobraz! 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.