Porady

Jak zrobić dobry autoportret?
Wykonanie dobrego autoportretu graniczy czasami z cudem - nie mamy tutaj na myśli selfie zrobionego smartfonem, ale zdjęcie, które opowiada historię o jego autorze. Tym jest właśnie prawdziwy autoportret, który warto wykonać choćby po to, by dobrze się bawić. Zobaczcie jak podejść do tematu technicznie, czym jest kreatywny autoportret i jaki sprzęt będzie wam niezbędny, by usprawnić całe zadanie.

Spis treści:

  1. Co to jest autoportret?
  2. Pomysły na kreatywny autoportret
  3. Jak zrobić dobre zdjęcie samemu sobie?

Autoportret – definicja

Autoportret, czyli portret własny – przedstawienie artysty przez samego siebie, w dowolnej formie, może to być fotografia, obraz lub rzeźba.

Co ciekawe, pierwsze autoportrety pojawiły się już w średniowieczu, choć nie były to oczywiście fotografie. Rozwój tej gałęzi sztuki nastąpił w renesansie - malarze umieszczali swoje podobizny na obrazach. Niektórzy artyści tworzyli swoje autoportrety przez całe życie, byli to m.in. Vincent van Gogh, Stanisław Wyspiański czy Rembrandt.

Autoportet a selfie

Wiele osób myśląc o autoportrecie fotograficznym ma przed oczami smartfona wyciągniętego przed siebie, którym robi zdjęcia w każdej wolnej chwili, by dodać je na swój profil na Instagramie, Facebooku lub podzielić się nim z przyjaciółmi na Snapchacie. Niestety to zupełnie coś innego. Czym jest autoportret w fotografii? Jest to portret fotografa wykonany przez niego samego. Czym różni się autoportret od portretu? Autoportretem nie możemy zatem nazwać zdjęcia przedstawiającego nas, jednak wykonanego przez kogoś innego.Vincent van Gogh, autoportret, źrodło: Wikipedia.pl

Najważniejsza jest myśl przewodnia

Jeśli zdecydowaliśmy się na zrobienie własnego autoportretu w ramach ćwiczeń fotograficznych lub po to, by wyróżnić się wśród znajomych, zastanówmy się, co chcemy na nim pokazać. Wykonanie swojej podobizny nie polega bowiem na zwykłym zrobieniu sobie zdjęcia, tylko na ujęciu naszego charakteru, pasji, ideologii etc. Do tematu można podejść na wiele sposobów, ale najważniejszy jest pomysł. W końcu na zdjęciu możemy pokazać siebie w taki sposób, w jaki nie odbierają nas na co dzień inni ludzie. Autoportret może być metodą na ukazanie naszej artystycznej duszy, tajemniczości lub pasji, o której nie wie większość znajomych.

Kreatywny autoportret

Przygotowaliśmy dla was garść inspiracji, która szybciej niż słowa pozwoli zrozumieć złożoność tematu i być może stanie się inspiracją w czasie własnych eksperymentów z aparatem fotograficznym. Zobaczcie 6 pomysłów na autoportret:

autoportret 1

Autoportret - jak zrobić? Ten autoportret można najprościej wykonać łącząc w programie graficznym kilka fotografii w jedno. Jak widać czarno-białe zdjęcie również ma swoją magię, która pozwala się skupić na niesamowitym ujęciu twarzy, bez odciągania uwagi kolorystyką czy dodatkowymi atrybutami.

Jeden z najciekawszych autoportretów, który jest znany na całym świecie z powodu abstrakcyjnego podejścia autorki. Jest to świetny dowód na to, że nasza podobizna może wzbudzać zachwyt, zaniepokojenie lub inne emocje - ważne jest jednak to, by była oryginalna i opowiadała naszą historię.

Niegdyś autoportrety były rysowane, malowane lub rzeźbione. W XXI wieku z całą pewnością dominuje forma zdjęć, jednak dlaczego nie połączyć fotografii wraz z rysunkiem lub inną ciekawą formą?

Autoportret z aparatem - jednym z najpopularniejszych sposobów na autoportret jest wykorzystywanie odbić pojawiających się w lustrach lub szybach. Upraszcza to nie tylko całą sprawę, ale daje wiele możliwości modyfikacji. Rozejrzyjcie się w swoim otoczeniu za przedmiotami o metalicznej powierzchni, na której tworzą się odbicia - być może znajdziecie własny sposób na wykreowanie fotograficznego autoportretu.

Przykład na to, że fotografie nie zawsze muszą być wyraźne. Autorka uzyskała świetny efekt tajemniczości i ulotności w jednym. Jeśli chcemy wykorzystać tą technikę u siebie pamiętamy o tym, że musi to być celowe działanie, a nie problemy techniczne z naszą cyfrówką lub lustrzanką.

Wykorzystujcie światło. Ostry pas padający z okna, który przecina twarz, żaluzje rzucające cień na osobę lub smugi porannego światła, które wydobywają postać z mroku to tylko niektóre z pomysłów, które warto wykorzystać w czasie robienia autoportretu. W fotografii światło odgrywa jedną z głównych ról - nie zapominajmy o tym, szczególnie jeśli zależy nam na bardziej artystycznym efekcie.

Jak zrobić autoportret?

Podchodząc technicznie do sprawy, musimy mieć pod ręką dobry aparat fotograficzny. Oczywiście nikt nie zabroni nam robienia autoportretu za pomocą smartfona lub kompaktu, ale nie liczmy na zniewalające efekty. Im większa możliwość manualnego ustawiania parametrów tym lepiej. Jeśli nie mamy cierpliwości i wolimy spędzić czas na obróbce graficznej w programie, zapisujmy zdjęcia w formacie RAW.

Co umożliwia zrobienie fotografii samemu sobie?

Poza dobrym sprzętem przyda się oczywiście stabilny statyw. Możemy zrobić sobie zdjęcie z ręki lub ustawić aparat na szafce czy stole, ale takie podejście mocno ograniczy nasze możliwości.

Jak ustawić się do zdjęcia?

Przed sesją ustawmy wcześniej kadr, przygotujmy rekwizyty i siebie - w końcu odpowiednia stylizacja włosów lub makijaż są nieocenione w budowaniu odpowiedniego wizerunku. Odnośnie rekwizytów warto je użyć wtedy, gdy nie opieramy efektu na świetle lub kolorze - w ten sposób to one przejmą rolę przewodnią na zdjęciu.

Zróbmy ten autoportret

Gdy jesteśmy już gotowi do zrobienia autoportretu, mamy do wyboru dwie, właściwie trzy opcje działania. O ostatniej wspomnę od razu nie zagłębiając się w szczegóły, gdyż jest dostępna tylko dla posiadaczy wybranych modeli aparatów marki Canon. Jeśli takowy posiadamy, musimy zainstalować na swoim komputerze program EOS UTILITY, który pozwala na sterowanie aparatem z poziomu komputera. Gdy przejdziemy już przez instrukcję obsługi i ustawimy się na odpowiednim tle, wystarczy parę kliknięć myszką, by zrobić oryginalny autoportret.

Teraz opiszemy dwie podstawowe techniki wykonywania swojej podobizny, które może wykorzystać każdy z nas.

Samowyzwalacz

Oczywiście najprostszą możliwością zrobienia sobie autoportretu jest działanie na samowyzwalaczu. Należy się wyposażyć w dużą dozę cierpliwości, gdyż w zależności od naszego sprzętu, możemy uzyskać odmienne efekty.

1. Ustaw aparat na statywie.
2. W miejscu, w którym będziesz pozował postaw przedmiot, na którym skupi się ostrość soczewki.
3. Ustaw samowyzwalacz w obiektywie na 10-12 sekund, w tym czasie zdążysz ustawić się w wybranym miejscu.
4. Wypróbuj ustawienie ostrości manualnie na przedmiocie lub zastosuj autofocus - dużo zależy od twojego sprzętu, niekiedy zdjęcia będą wychodziły po prostu nieostre i będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość.
5. Naciśnij spust migawki i zapozuj do zdjęcia.

Pilot

Wygodniejszym sposobem jest zaopatrzenie się w pilota do lustrzanki, który pozwoli na sterowanie nią nawet z większej odległości. Oczywiście najczęściej nie ma go w zestawie, dlatego trzeba się liczyć z dodatkowym wydatkiem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Sposób wykonania autoportretu jest praktycznie taki sam, z tą różnicą, że możemy zostać w miejscu i pozować, wywołując zdjęcia za pomocą pilota. Oszczędza to czasu na ciągłym przemieszczaniu się i myśleniu o tym co zrobić, jeśli aparat nie chce ustawić na nas ostrości.

Pokaż swój autoportret znajomym

Sposobów na autoportret jest wiele, jednak najważniejsze jest to, by był on zgodny z tym, co chcemy pokazać innym. Oczywiście udane zdjęcie zależy przede wszystkim od sprzętu fotograficznego, świetnego pomysłu i wytrwałości. Wykonując fotografię nie bójmy się eksperymentować ani korzystać z programów do obróbki zdjęć, które są podstawowym narzędziem każdego profesjonalnego fotografa. Najlepsze zdjęcia możecie umieścić w domu pod postacią obrazu na płótnie lub zamówić w formie odbitek do waszego rodzinnego albumu. Z całą pewnością będą ciekawym urozmaiceniem wśród tradycyjnie wykonywanych zdjęć.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.