Porady

Magiczne zdjęcia świąteczne – jak wykonać je we własnym domu?
zdjecia swiateczneŚwięta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas spotkań z najbliższymi, który warto uwiecznić na wspólnych fotografiach. O tej porze roku nasze domy są rozświetlone migoczącymi lampkami, przenika je zapach prawdziwego drzewka i oczywiście pysznych pierników. Jeśli marzysz o sesji na tle choinki, nie musisz korzystać z usług fotografa. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak zrobić fajne zdjęcia świąteczne bez wyposażania się w kosztowny sprzęt i uczenia mnóstwa skomplikowanych technik.

jak robic zdjecia swiateczne

Zanim zaczniesz, przygotuj się technicznie

Zakładając, że nie znasz się na zaawansowanych programach do obróbki zdjęć, im więcej poczynisz przygotowań wcześniej, tym lepiej dla ciebie. Czym wykonać zdjęcia świąteczne? Wystarczy zwykły smartfon ustawiony w trybie profesjonalnym, jeśli jednak dysponujesz lustrzanką lub bezlusterkowcem, na pewno uzyskasz lepsze efekty. Nie będziemy wymieniali potrzebnych obiektywów i innych kosztownych elementów – powiemy tylko tyle, że obiektyw do portretów powinien charakteryzować się dużą jasnością.

Ze sprzętów musisz wyposażyć się w najprostszy statyw, szczególnie jeśli chcesz zrobić zdjęcia całej rodziny jednocześnie. Przydatny będzie zdalny wyzwalacz, ale nie jest on niezbędny – wystarczy ustawić samowyzwalacz, po którym aparat sam uwolni migawkę. Dobrą praktyką jest wykonywanie od razu kilku zdjęć, gdyż któreś zawsze może wyjść poruszone, z zamkniętymi oczami itd. Jeśli fotografujesz lustrzanką, zapisuj zdjęcia w formacie RAW+JPG, by mieć możliwość łatwej poprawy balansu bieli i kolorystyki, nawet bez znajomości technik retuszowania.

Jeśli chcesz wykonać fajne zdjęcia świąteczne lustrzanką, na pewno zrezygnuj z lampy błyskowej. Polecamy ustawienie domowego planu zdjęciowego tak, by światło padało pod kątem z okien lub wyposażenie się w kilka podstawowych akcesoriów. Przydatna będzie blenda za kilkanaście złotych, która pomoże zmienić kąt padania światła, by część twarzy nie pozostawała w cieniu, a także tani softbox, który daje przytłumione, miękkie światło. Można się bez nich obejść, ale jeśli lubisz częściej wykonywać domowe sesje, będzie to zakup na kolejne lata.

Odnośnie samych parametrów, ustaw krótki czas naświetlania, jeśli fotografujesz dzieci lub dłuższy, np. 10, 20 lub 30 sekund, jeśli chcesz wykonać zdjęcia samych dekoracji. Niezwykle ważny jest balans bieli, który należy dopasować z dostępnych opcji. Przysłona powinna być ustawiona w zależności od tego, jaki chcesz uzyskać efekt – im mniejsza wartość, tym większe rozmycia, co daje jednak piękną głębię zdjęcia. Jeśli chcesz uchwycić przykładowo dzieci i choinkę w tle, ustaw np. f7-11, a jeśli tło może zostać rozmyte, polecamy f1.8-2.8. Ostatnim kluczowym parametrem jest ISO – nie warto przekraczać wartości 400, by uniknąć szumów, jednak jego wartości dopasowuje się do sposobu fotografowania i warunków oświetleniowych. Koniecznie może być podniesienie wartości do 800-1600, dlatego warto wykonać kilka próbnych ujęć i przekonać się na własne oczy, co wygląda najlepiej.

robimy zdjecia swiateczne

Miejsce, scenografia i pomysł, czyli fotografie świąteczne w praktyce

Jeśli chcesz wykonać fajne zdjęcia świąteczne, z rozwagą wybierz miejsce – tak jak wspominaliśmy, ustaw rodzinę w pobliżu dużego okna lub niezależnie od niego, ale w miejscu z mocnym, sztucznym oświetleniem.

Scenografia powinna pasować do strojów i pomysłu na zdjęcie. Na tło często wystarczy fragment pustej ściany i choinka, wokół której są rozpięte dodatkowe dekoracje. Nie bój się dodatków, ale nie przesadzaj z ich ilością, by nie odwrócić uwagi od tematu zdjęcia, czyli was w świątecznej odsłonie! Cudownie prezentują się skóry baranie, zielone gałązki, szyszki, lśniące lampki. Co w przypadku niekorzystnego koloru ścian? Najprostszym sposobem jest rozwieszenie wzdłuż ściany sznurka i zawieszenie na nim dowolnego tła z zasłony czy choćby papieru do pakowania prezentów. Można pokusić się o zakup profesjonalnego tła i statywów, ale są one zupełnie zbędne w warunkach domowych.

zdjecia swiateczne

Co z pomysłem? Najbardziej klasyczne zdjęcia są wykonane na tle choinki, jednak można odejść od tego pomysłu na rzecz ujęć w uroczych świątecznych piżamach w sypialni, z zaspanymi minami przy porannym kakao, a także ustawiając się obok stołu z różnymi ozdobami. Chcesz wykonać bardziej oryginalne fotografie świąteczne? Czytaj dalej, a zobaczysz garść pomysłów zarówno w bardziej tradycyjnej, jak i nieco zaskakującej odsłonie.

Zdjęcia świąteczne – inspiracje dla każdego

Ustawienie scenografii i uchwycenie najlepszego kadru sprawia ci trudności? To naturalne, jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem i nie masz „wyrobionego” oka. Z tego powodu przygotowaliśmy garść inspiracji ze wskazówkami, jak uzyskać podobny efekt. Udanego fotografowania!

 

zdjecie swiateczne

Klasyczna fotografia, w której centrum jest dziecko. Zastosowano dużą głębię ostrości, z której w tle wyłania się choinka. Bombka jest bardzo ciekawym akcentem, który pomaga wypełnić kadr.

 

zdjecia swiateczne dziecka

Czy zdjęcia zawsze muszą być wykonywane obok choinki? Zaproś dzieci, by położyły się na podłodze lub ułóż je samodzielnie, jeśli jeszcze nie chodzą i przekonaj się, że prosta zmiana perspektywy daje niesamowite efekty.

 

zdjecia na swieta

Fajne zdjęcia świątecznie nie muszą być wykonane wyłącznie na tle choinki – spójrz na powyższy przykład, który doskonale oddaje ducha świąt spędzanych z bliskimi. Ograniczona kolorystyka, kilka świątecznych artefaktów i całość wygląda naturalnie bez czasochłonnych przygotowań.

 

zdjecia swiat

Obiecaliśmy zaskakujące pomysły? Zatem spełniamy tę obietnicę! Jeśli masz starsze dzieciaki, możesz ostrożnie owinąć je lampkami, upewniając się oczywiście, że są chłodne i nie grzeją się, a następnie przymocować na buzi napis np. „Cicha noc”. Takie świąteczne zdjęcia na pewno pozostaną na długo w waszej pamięci.

 

zdjecia na swiata

Przykład „piżamowego” zdjęcia, o którym wspominaliśmy już wcześniej. Jeśli twoja rodzina ma świąteczne swetry lub specjalne piżamy, aż szkoda ich nie wykorzystać podczas sesji!

 

zdjecia rodzinne swiateczne

Jeśli chcesz wykonać „modelowe” zdjęcia świąteczne, nie może zabraknąć wspólnego ujęcia na tle choinki. Zamiast ustawiać się obok siebie, spróbujcie posadzić malucha np. na barkach lub w innej bezpiecznej pozie.

 

swiateczne fotki

Nie mogliśmy pominąć także par, które nie mają jeszcze dzieci! Jeśli masz w domu wysoką choinkę, możesz zrobić piękne fotografie ze wspólnego ozdabiania drzewka. Namów swojego partnera/partnerkę, by wspiąć się na jego ramiona, ustaw aparat na statywie i voila. Pamiętaj o tym, by nie pozować – im lepiej będziecie się przy tym bawili, tym lepsze zdjęcia świąteczne.

 

fotki na swieta

Lubicie detale? Warto wykorzystać różne świąteczne dekoracje, by wykonać bardzo bliski portret dziecka lub osoby dorosłej. Można trzymać w dłoniach świecę, lizaki i inne dekoracje jasno kojarzące się z okazją.

 

zdjecia choinka

Kolejny przykład tego, jak w prosty sposób wykonać nietuzinkowe zdjęcie. Użyj bombki, w której odbije się twoja pociecha oraz choinka. Zwróć uwagę na to, by w odbiciu znalazł się tylko model, bez nachalnie wystającego obiektywu.

 

dobre zdjecia swiat

Czy rodzinne fotografie świąteczne zawsze muszą wszystko pokazywać? Opowiedz wyjątkową historię, ukazując na zdjęciu rozświetloną choinkę i dzieciaki zapatrzone w lampki lub rozmawiające ze sobą. Nie musisz uchwycić ich twarzy, a jedynie zarys ciemnej sylwetki. Spójrz na powyższy przykład – czy nie oddaje klimatu świąt?

Wymarzone fotografie świąteczne jako podstawa ciekawego prezentu

Jeśli jesteś zadowolony ze swoich osiągnięć w dziedzinie amatorskiej fotografii świątecznej, możesz zamówić odbitki – najpopularniejsze są te w formacie 10 x 13 i 10 x 15, ale możesz pokusić się o większe, napisać na nich piękne życzenia i wysłać tradycyjnie pocztą, szczególnie do osób, które pamiętają czasy pocztówek. Jeśli wykonałeś zdjęcia świąteczne początkiem grudnia, możesz zamówić z nich nawet prezenty! Piękny fotoobraz, puzzle, kule śnieżne i inne drobiazgi, które ucieszą bliską rodzinę są cenniejsze niż szablonowe produkty dostępne w sklepach.

Miłego fotografowania!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.