Porady

Najstarsza firma fotograficzna świata!
Człowiek próbował uchwycić otaczającą go rzeczywistość już właściwie w czasach prehistorycznych. Camera obscura, różnego rodzaju “narzędzia” optyczne, aż w końcu pierwsze próby Niepce’a, Daguerre’a, pierwsze selfie Roberta Corneliusa, pierwsze zdjęcie barwne Jamesa Maxwella i działania innych pionierów fotografii. Historia fotografii to opowieść o przedmiotach i ludziach. Dzisiaj prezentujemy dla Was opowieść, w której występuje niezły mix: ludzie, przedmioty i miejsce! Chcesz rozszerzyć swoje horyzonty związane z historią fotografii? Poznaj najstarszą firmę fotograficzną oraz pochodzące z niej przedmioty! Zapraszamy do lektury!

 

źródło: Wikipedia, Pixabay

 

Pierwsza i najstarsza fabryka związana z fotografią

Jak pokazuje historia - najstarszą fabryką zajmującą się produkcją aparatów i obiektywów jest Voigtländer. To zakład powstały w 1756 r. w Wiedniu. Założycielem był Johann Christopher Voigtländer. Zakład bardzo szybko zasłynął jako producent obiektywów. Pierwotnie produkowano przyrządy pomiarowe i optyczne. Już wcześniej produkował kompasy i tzw. kwadranty. Syn założyciela rozpoczął na szeroką skalę produkcję soczewek, okularów i lornetek teatralnych. Wnuk Johanna Christophera założył kolejny zakład na terenie Niemiec (miejscowość Brunszwik) i to tam przeniosła się produkcja Voigtländer. 

 

źródło: Wikipedia, PinterestSłynny obiektyw Petzvala

Jednym z najsłynniejszych przedmiotów pochodzących z zakładu Voigtländer to obiektyw Petzvala. Na rynek trafił w 1841 roku. Słynny obiektyw Petzvala powstał właśnie dzięki zaufaniu, jakim obdarzył Joseph Max Petzval fabrykę Voigtländer. Petzval był uznanym matematykiem i fizykiem. Zaprojektował on pierwszy na świecie obiektyw, którego konstrukcja była poparta wieloma metodami matematycznymi. Obiektyw Petzvala miał dwie grupy soczewek, które były opracowane ze specjalnych gatunków szkła. Był to rewelacyjny obiektyw niwelujący astygmatyzm, kome, aberrację sferyczną. Jego jasność fo f/3,7, co było rewelacyjnym wynikiem jak na 1 połowę XIX wieku. Pozwoliło to skrócić naświetlanie zdjęć aż poniżej jednej minuty! Obiektyw Petzvala został umieszczony w aparacie fotograficznym, gdzie można było z wykorzystaniem stosownej zębatki i wałka zębatego ustawiać bardziej precyzyjnie ostrość. Warto podkreślić, że produkowany jako “najstarsza forma fotograficzna świata” - obiektyw Voigtlander był w owym czasie kilkanaście razy lepszy od konkurencji. Podaje się, że obiektyw 16-krotnie przewyższał  inne produkty tego typu. Voigtländer stworzył pierwszy metalowy dagerotyp. Nazwano go Ganzmetallkamera.

źródło: Wikipedia

 

Rozwój firmy - niezapomniana seria Vitoret

O prężnej działalności firmy niech świadczy fakt, że zakład do 1862 r. wyprodukował zawrotną ilość ponad 60 tysięcy obiektywów według projektu Petzvala. Warto wymienić tutaj produkowane przez firmę przedmioty:

  • obiektyw Euryskop,
  • Voigtar, Skopar, Heliar - anastygmaty,
  • obiektyw Zoomar- zmiennoogniskowy,
  • aparaty na szklane płyty,
  • aparat mieszkowy na błonę zwojową,
  • aparat do fotografii stereoskopowej,
  • aparat dwuobiektywowy,
  • aparaty małoobrazkowe.

Świetną serię produktów firma wypuściła na rynek w XX wieku. Była to seria Vitoret (aparaty z dalmierzem, światłomierzem, różne obiektywy - na przykład Lanthar z efektywnymi powłokami na przedniej soczewce). Firma szybko reagowała na potrzeby rynku i zmieniające się technologie. W latach 60-tych minionego wieku zakład pochwalił się wyprodukowaniem 4 milionów obiektywów od początku działalności firmy. Wiele znanych marek typu Kodak, Zeiss wzorowało się na produkowanych w zakładzie przedmiotach.

źródło: Wikipedia

 

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość

Ogrom użytkowników wskazywała doskonałę jakość produktów pochodzących z najstarszej firmy fotograficznej Voigtländer. Aparaty wykonywane były z metalu, ale w części sprzęt pokryty był skórą. Wielką wagę przykładano do powłok na obiektywach. W XX wieku zakład Voigtländera wypuścił na rynek zupełnie automatyczny aparat małoobrazkowy i pierwszy aparat z wbudowaną lampą błyskową. Firma święciła w 1981 r. swój jubileusz 225 rocznicy powstania. A jak jest dzisiaj?  Pod sam koniec XX wieku firma była przejmowana przez inne spółki. Obecnie jest to japońska firma Cosina.  Wiele osób twierdzi, że od tego momentu rozpoczęła się tzw. “nowa era marki Voigtländer. W erze fotografii cyfrowej firma nadal produkuje przedmioty dedykowane dla miłośników zdjęć analogowych. Zakład reklamuje się jako ten, który powraca do korzeni i nadal służy fachowcom oraz amatorom swoimi produktami. Wszystkie produkowane konstrukcje spełniają najwyższe normy technologiczne. Wielu fachowców ceni sobie produkty reaktywowanej marki. 

źródło: Wikipedia

 

Firma wyprodukowała kilkadziesiąt linii aparatów fotograficznych o zmieniających się konstrukcjach związanych z postępem technologicznym i miniaturyzacją w branży. Najstarsza forma fotograficzna powstała więc w zakładzie wyspecjalizowanym w produkcji przyrządów optycznych. Jakość i trwałość od XIX wieku przynosi marce wielu zagorzałych użytkowników i sympatyków. Mnóstwo leciwych konstrukcji jest obecnie poszukiwanych na rynku przez fanów zdjęć analogowych. Potrafią oni wydawać wiele środków finansowych, aby zdobyć konkretny model aparatu czy obiektywu. Ciągłość działalności firmy Voigtländer cieszy i jest niejako gwarantem doskonałych produktów funkcjonujących na rynku do dzisiaj, cenionych i chętnie kupowanych w świecie miłośników zdjęć!

 

 

 

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.