Porady

Perspektywa żabia podczas fotografowania - z czym to się je
Wiadomo, że w fotografii ważne jest światło...ale również kompozycja i umiejętnie dobrana perspektywa! Wiele zagadnień związanych z wykonaniem dobrego zdjęcia przeniesiono do fotografii, jako dziedziny sztuki z malarstwa. Może w szkole słyszałeś coś o perspektywie linearnej, barwnej, kulisowej, powietrznej, odwróconej czy krzywoliniowej? My dzisiaj przybliżamy Wam zagadnienie perspektywy żabiej. Zachęcamy do lektury!

 

źródło: Pixabay

 

Perspektywa - co to takiego?

Najprościej mówiąc perspektywa to sposób oddania trójwymiarowych elementów rzeczywistości na dwuwymiarowej powierzchni. Ale z perspektywą mamy do czyniania nawet spacerując po długiej ulicy obsadzonej po jednej i drugiej stronie drzewami czy zabudowanej kamienicami. Istotą perspektywy jest to, że przedmioty widzialne, przedstawione na zdjęciu czy w rysunku powinny się zmniejszać w miarę oddalenia od patrzącego. Wszystkie linie prostopadłe do płaszczyzny obrazu  zbiegają się w jednym punkcie (perspektywa zbieżna jednopunktowa). Takie patrzenie pokazuje, że istnieje głębia przestrzeni. Zasady perspektywy opisali w renesansie Filippo Brunelleschi i Leon Battista Alberti. Poniżej wynalazek Brunelleschiego.

 

źródło: PinterestPerspektywa żabia

 

Jest to rodzaj ujęcia, kadru, który opiera się na ustawieniu oka widzącego/fotografującego poniżej środka obiektu. Zadaniem takiego sposobu utrwalenia modela czy elementu krajobrazu jest spowodowanie, aby to, co chcemy narysować czy utrwalić na zdjęciu było większe. Stosując perspektywę żabią albo wręcz kładziemy się na ziemi z aparatem albo kucamy. Wszystko zależy od fotografa i jego wizji wykonania interesującej fotografii. Kąt odchylenia jest czasami delikatny, a czasami bardzo ostry.

 

Znane zdjęcia z wykorzystaniem perspektywy żabiej?

 

Magazyn Time na 190 rocznice wynalezeinia fotografii opublikował swój projekt pod hasłem “100 najbardziej wpływowych zdjęć wszech czasów”.  W zestawie zaproponowanym przez fachowców znalazły się zdjęcia, które zostały wykonane z zastosowaniem tzw. żabiej perspektywy. Oto kilka z nich:

 

 • Che Guevara - zdjęcie Alberto Kordy z 1960 r.
 • Bitwa na poduszki zespołu The Beatles - zdjęcie Harrego Bensona z 1964 r.
 • Zdjęcie wykonane po walce Muhammada Alego z Sonny Listonem - Neila Lestera z 1965 r.
 • Chłopiec albionos z Biafry - zdjęcie Don McCullina z 1969 r.
 • Jacqueline Kennedy Onassis  - portret w typie paparazzi wykonany przez Rona Galella z 1971 r.
 • Ucieczka z pożaru Collapse w Bostonie - zdjęcie STanleya Formana z 1975 r.
 • Kadr bez nazwy 21 Cindy Sherman z 1978 r.  w typie fotografii mody
 • Demi Moore w ciąży - zdjęcie Annie Leibovitz z 1991 r.
 • Głodujące dziecko i sęp - zdjęcie Kevina Cartera z 1993 r.
 • Dali Atomicus - zdjęcie Philippe'a Halsmana z 1948 r.

 

 

W przypadku zdjęć reporterskich fakt, że fotograf stał poniżej wydarzeń jest jakby naturalnym. Zdjęcie Ucieczki z pożaru jest przerażające i dynamiczne. Podobnie zdjęcie dziecka albinoskiego czy głodującego - perspektywa powoduje, że głowy dzieci sprawiają wrażenie większych niż w rzeczywistości. Poprzez zdjęcie wykonane lekko z dołu dużego znaczenia nabiera też sęp, który wydaje się ogromny w stosunku do ciała dziecka.

źródło: Pinterest

 

Zdjęcie pokazujące walkę na poduszki członków zespołów The Beatles z powodu kadru w ujęciu perspektywy żabiej sprawia wrażenie ekspresji i dynamicznego ruchu. Zdjęcie Che Guevary, Muhammada Alego i Dali Atomicusa w ujęciu perspektywy żabiej powoduje, że postaci wydają się więksi i bardziej monumentalni. 

źródło: Pinterest/Wikipedia

 

Z kolei zdjęcia kobiet - J.K. Onassis, Demi Moore czy Cindy Sherman - to zdjęcia nadające znaczenie przedstawionym postaciom. Zajmują one prawie cały kadr. Kobiety są wręcz posągowe, jak rzeźby. Perspektywa żabia we wszystkich tych zdjęciach wzmacnia ich przekaz, który ze względu na pokazane emocje już i tak jest bardzo wymowny!

źródło: Pinterest

 

Perspektywa żabia w zdjęciach produktowych

Zdjęcia produktowe są często wykonywane z wykorzystaniem perspektywy żabiej. Dlaczego? Aby:

 1. uwznioślić temat, 
 2. niejako postawić produkt “na postumencie”, 
 3. wywyższyć go
 4. i sprawić, aby zajmował największą część kadru. 

W ten sposób wykonywane są zdjęcia np. samochodów czy innych produktów, które trafiają do reklam czy jako fotografie wykorzystywane w sklepach firmowych czy na akcjach. Chętnie po ten zabieg sięgają politycy czy osoby pragnące wykreować swój biznes w mediach, blogerzy, influencerzy, czy fotografowie mody. Poniżej kilka przykładów…

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

 

Kiedy używać perspektywy żabiej?

 • gdy chcemy sprawić, aby ktoś wydał się większy,
 • gdy chcemy pokazać majestat budynku czy pomnika,
 • kiedy chcemy podkreślić wyższość, rangę, wagę i dostojność, powagę,
 • kiedy chcemy pokazać grozę, niepokój i inne negatywne emocje,
 • gdy chcemy wykonać przykuwające uwagę zdjęcia produktów.

 

Kiedy fotografujesz i zmienisz kąt patrzenia - uniesiesz swój aparat do góry - jesteś w stanie zmienić sposób odbierania fotografowanego motywu. Dodajesz swoim modelom majestatu, stawiasz ich na piedestale, sprawiasz, że są najważniejsi! Jako atut stosowania perspektywy żabiej podaje się możliwość uzyskania uniwersalnego tła jakim jest niebo! Jak stwierdził fotograf - Chris Orwig: “W życiu nie istnieją rzeczy bezwzględnie duże lub małe. To, jak je widzimy, jest zależne tylko od nas. W przypadku fotografii, w której ustawienie aparatu i dobór obiektywu wpływają na sposób pokazywania świata, ta kwestia nabiera jeszcze większego znaczenia”. Poeksperymentuj więc!  Wykonaj kilka zdjęć… może ktoś z Twojej rodziny ucieszy się, że na zdjęciach wyszedł… taki ważny!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.