Porady

Pięć pomysłów na kreatywne zdjęcia
Fotografujemy… potem oglądamy swoje zdjęcia. Często porównujemy je z pracami innych. Zdarza się, że oglądamy prace znanych i mniej znanych fotografów, aby czymś się zainspirować. Wielu z nas zastanawia się nad tym, co zrobić, aby nasze zdjęcia były bardziej kreatywne i wyróżniały się z całej masy fotografii zamieszczanych w internecie? Jak wyliczyli eksperci, każdego dnia do sieci trafia ponad 3 miliardy zdjęć! Dlatego dzisiaj proponujemy Wam pięć pomysłów na kreatywne zdjęcia tzw. life hacki, czyli triki!

źródło: Pixabay

 

Kreatywna, czyli jaka?

Fotografia kreatywna, to fotografia nieszablonowa. Ta nieszablonowość i innowacyjność zaczyna się w głowie i w sercu. Jest uzależniona od Twojej pomysłowości i wrażliwości. W przypadku fotografii krajobrazowej wielu praktyków zachęca, aby odkryć na nowo pejzaże, które nas otaczają. Żeby spojrzeć na nie z innych perspektyw niż dotychczas. Zwrócić uwagę na detal, który być może wydaje się na pierwszy rzut oka niezauważalny, nieważny lub nieoczywisty. Warto też w swojej pracy stosować drobne triki techniczne, używając do sesji zdjęciowych różnorodnych przedmiotów, także codziennego użytku. Można również  zainwestować w kilka ciekawych przedmiotów, dzięki którym nasza kreatywność na pewno się obudzi! Kreatywne zdjęcia to takie, które wyłamują się z pewnych schematów swoją odmiennością.

źródło: Pixabay

 

Po pierwsze: Szukaj inspiracji w przedmiotach codziennych 

Czasami, żeby zrobić zaskakujące zdjęcie, nie potrzeba wyszukanych rekwizytów, sprzętu czy drogich gadżetów fotograficznych. Rozejrzyj się wokół siebie. Z pewnością znajdziesz coś, co może Ci się przydać, aby wykonać kreatywne ujęcie! Co to może być?

 • żelazko, a konkretnie para z żelazka, która doda ciekawych efektów podczas naciskania migawki,
 • wykorzystanie efektu wrzucania czegoś (kostek lodu, pokrojonych owoców) do szklanki, kubka, kieliszka na wino,
 • zroszona wodą szyba,
 • bańki mydlane,
 • makaron lub durszlak, które ciekawie podświetlone mogą dać świetne efekty na przykład w portrecie czy martwej naturze,
 • koronkowe obrusy czy firanki, przez które można fotografować.

źródło: Pixabay

 

Po drugie: Wsuń coś przed obiektyw!

Drugą z porad jest wkładanie różnych przedmiotów przed obiektyw. Za każdym razem, kiedy tak zrobisz, to spodziewać się zaskakujących efektów na wykonanych przez Ciebie zdjęciach! Nakładki na obiektyw można wykonać samodzielnie. Możesz je zrobić z bardzo różnorodnych przedmiotów codziennego użytku!
Na przykład:

 • czarne lub wielobarwne słomki do picia, pocięte na równe kawałki i sklejone w okrąg taśmą klejącą,
 • żyłka wędkarska nałożona na obiekty i przyklejona do niego z dwóch stron, która będzie odbijać światło wpadające do obiektywu tzw. filtr flary obiektywu,
 • kalka techniczna z wyciętym kwadratem lub prostokątem nałożona/przytwierdzona na obiektyw / do obiektywu,
 • plastikowe filtry w postaci nakładek na obiektyw wykonane z kolorowych butelek lub folii spożywczej,
 • wełniane filtry z motków różnobarwnej włóczki,
 • choinkowy łańcuch umiejscowiony pomiędzy obiektywem a modelem lub przedmiotem koniecznie spróbuj włożyć łańcuch złoty, biały, purpurowy… jakikolwiek!
 • przymocowanie kwiatów do obiektywu.

kreatywne zdjęcie

źródło: Pixabay

 

Po trzecie: zainwestuj w kilka ciekawych przedmiotów

Przedmioty, które nie kosztują wiele, a mogą okazać się bardzo inspirujące podczas organizowanych w domu lub plenerze ujęć:

 • ledowe lampki lub taśmy led,
 • szklana kula,
 • lusterko z targu staroci,
 • szklane kulki,
 • zimne ognie,
 • girlandy sztucznych kwiatów,
 • dyfuzor wody,
 • fontanny lub kulki  dymne.

Można także stworzyć sobie interesujące ramy, zza których będziemy fotografować na przykład mur z książek, szyba lub lustro, rząd butelek, kartonowe konstrukcje pochlapane farbą. 

zdjęcie

źródło: Pixabay

 

Po czwarte: maluj światłem

Jeśli dotychczas nie bawiłeś się efektami świetlnymi podczas wykonywania zdjęć, to warto to zmienić! Fotografia w ogóle nazywana jest obrazami tworzonymi przez światło! Zgromadź niezbędne rekwizyty, modela albo wyjdź w plener nocą i ustaw długi czas ekspozycji, aby malować światłem zaskakujące efekty na swoich zdjęciach! Podczas długiego naświetlania udaje się uchwycić smugi poruszającego się światła. Mogą to być światła przejeżdżających samochodów, tramwajów, pociągów, albo poruszane zimne ognie, czy lampki led. Niektórzy sięgają też po inne efekty pirotechniczne na przykład stalową wełnę dostępną w marketach budowalnych. Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa podpala się ją i fotografuje, gdyż daje ona bardzo widowiskowe efekty w postaci ognistych iskier. Aby zrobić kreatywne zdjęcie z efektem świetlnym, potrzebujesz na przykład latarki, torebki foliowej półprzezroczystej lub kolorowej i noża. Torebka posłuży Ci jako filtr na obiektywie! Pamiętaj, że fragmenty powinny wystawać ponad obiektyw i niejako wchodzić w kadr. Za pomocą noża wykonasz kreatywne odbicie przedmiotu. Jak to zrobić? Jeśli fotografujesz filiżankę, ustaw ostrość na przedmiocie a przed obiektyw, na dole, wstaw szeroki nóż. Ciekawe efekty można uzyskać także poprzez przykładanie noża pod różnymi kątami przy obiektywie. Latarka może spowodować na Twoich kreatywnych ujęciach efekt tzw. flary, podobny do świecących prosto w obiektyw promieni słonecznych. Ważne, aby ustawić parametry zdjęcia tak, aby jak najbardziej wyostrzyć obraz. Możesz fotografować portret, pejzaż, obiekt reklamowy i prosto do obiektywu skierować światło latarki zbliżając lub oddalając latarkę od obiektywu. Sam sprawdź, jak wyszło!

zdjęcia

źródło: PixabayPo piąte: postprodukcja

Nie ma się co oszukiwać… wiele zdjęć, które przeglądasz w sieci i uważasza za megakreatywne to zdjęcia obrobione w programach graficznych. Dlatego ważna jest także tak zwana postprodukcja. Postprodukcja wymaga znajomości programów graficznych do obróbki zdjęć. Czasami nawet drobne korekty w postaci edycji jasności, kontrastu, krzywych, balansu kolorów, nasycenia, czy nałożenie na zdjęcie bądź jego fragment jakiegoś filtra, sprawi, że fotografia stanie się jeszcze bardziej zjawiskowa i kreatywna! 

 postprodukcja

źródło: Pixabay

 

Na koniec – wskazówki od kreatywnych fotografów

Fotograficy uważają, że aby robić dobre zdjęcia, nie wystarczy tylko sprzęt, umiejętności, praktyka, ale wrażliwość, umiejętność patrzenia, czy uchwycenie na zdjęciu decydującego momentu”. Kreatywności można się jednak nauczyć! Zawodowcy podpowiadają, jak to zrobić. Najważniejszą wskazówką dotyczącą kreatywnych zdjęć jest, aby podczas sesji:

 • próbować kadrować inaczej,
 • testować nowe ustawienia swojego sprzętu fotograficznego,
 • zmieniać dystans podczas fotografowania ludzi czy obiektów,
 • eksperymentować z perspektywą podczas wymyślania nowych ujęć,
 • wykorzystywać różne barwy światła podczas trwania dnia (fotografować ten sam przedmiot, człowieka w różnych warunkach oświetleniowych).

 

Inspiruj się pomysłami, które wpadną Ci do głowy! Podczas sesji używaj przedmiotów zwykłych i niezwykłych! Przeglądaj zdjęcia w internecie, które otworzą Twój umysł i rozpalą Twoją wyobraźnię! No i… pstrykaj! pstrykaj! pstrykaj! A najciekawsze efekty pokaż znajomym na wywołanych zdjęciach, w postaci fotoobrazów, fotokubków, czy innych gadżetów!

 

 

 

 

 PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.