Porady

Jak zrobić doskonałe zdjęcie profilowe
Zdjęcie profilowe działa jak wizytówka – pokazuje nie tylko nasz wygląd, ale również charakter czy zainteresowania. Wiedzieliście o tym, że już po upływie ułamka sekundy zapada decyzja na temat tego, czy jesteśmy warci nawiązania znajomości? Dlaczego tak wiele osób przywiązuje wagę do swojego zdjęcia, a inni wydają się je wręcz ignorować? Dowiedzcie się co mówią o was zdjęcia profilowe i jak wykonać doskonałe wizerunki na Facebook’a, Instagram’a, profil randkowy czy Goldenline’a, które zrobią świetne pierwsze wrażenie w sieci.

Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe


Najpopularniejsze serwisy społecznościowe w Polsce


W zeszłym roku królem polskich social mediów był Facebook, z którego minimum raz dziennie korzysta ponad 60% osób przebywających w sieci. Zaraz obok niego w top 3 widnieje YouTube, którego regularnie używa 37,3% osób. Popularny jest również WhatsApp, z którego korzysta 11% osób oraz Instagram i Snapchat ze swoimi 8,4% i 6%. W top 10 znajduje się także Linkedln, który jest doskonałym sposobem na zbudowanie sieci kontaktów zawodowych.


Pierwsze wrażenie w sieci czyli garść psychologii


Pierwsze wrażenie ma zawsze ogromne znaczenie – często definiuje kontakty z daną osobą, a po czasie prawie niemożliwe staje się zmienienie naszego wizerunku. Podobnie jest w sieci, szczególnie jeśli grono naszych odbiorców znamy tylko online. Ludzki mózg w ciągu 40 milisekund potrafi ocenić cechy człowieka na podstawie jego zdjęcia, również profilowego. Nie robi tego świadomie, ocena może być błędna, ale dzieje się to niezależnie od nas i rzutuje na wygląd dalszych relacji.


Badacze z Uniwersytetu w Yorku wyróżniają trzy główne aspekty, które bierzemy pod uwagę na podstawie twarzy:
1) Przyjacielskość – im bardziej uśmiechnięta osoba, tym lepiej.
2) Dominacja – im ciemniejsza karnacja i ostrzejszy zarys policzków i mocne brwi, tym bardziej dominujące wrażenie.
3) Atrakcyjność – im większe oczy, tym osoby wydawały się atrakcyjniejsze.

Jesteście ciekawi, co mówi o was zdjęcie profilowe? Skorzystajcie z aplikacji PhotoFeeler, dzięki której dowiecie się, czy wyglądacie atrakcyjnie, wiarygodnie, inteligentnie itd.


To właśnie dzięki tej aplikacji wyróżniono kilka aspektów, które sprawiają, że ludzie odbierają was jako osobę kompetentną, wpływową i sympatyczną:
- odsłonięte oczy – brak okularów przeciwsłonecznych, włosów na twarzy czy cieni;
- uśmiech ukazujący zęby – za szeroki powoduje niższe postrzeganie kompetencji, najlepiej go wyważyć;
- formalny ubiór – sprawia, że osoba wydaje się bardzo wpływowa;
- przemyślany kadr – najlepsze są zdjęcia obejmujące głowę i ramiona lub od pasa w górę;
- delikatnie przymrużone oczy – wywołują wrażenie pewności siebie.

Co ciekawe, jeśli wybieramy samodzielnie swoje zdjęcie profilowe, dokonujemy bardzo często złego wyboru! Na podstawie badań naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii można wnioskować, że powinniśmy zawsze pytać o opinię osoby trzecie. Nieważne, czy będzie to przyjaciel, partner czy rodzic – twoja opinia nigdy nie będzie w 100% obiektywna!

Zdjęcie profilowe - pierwsze wrażenie

Co mówi o tobie twoje zdjęcie profilowe

Kolejni naukowcy, tym razem z Uniwersytetu w Pensylwanii, przyjrzeli się zdjęciom profilowym wybranych osób i poddali je testom psychologicznym. Na tej podstawie stwierdzili, jaki rodzaj zdjęcia profilowego ujawnia określone cechy charakteru (lub je kreuje).


Osoby otwarte i bezpośrednie umieszczają na zdjęciach całe sylwetki – fotografie są naprawdę dobrej jakości. Twarz w centrum uwagi to domena osób przyjaznych, które przy okazji dbają o to, by ich wizerunek był jasny i kolorowy. Osoby ekstrawertyczne wybierają zdjęcia profilowe, na których znajdują się również inni ludzie, a te o neurotycznej naturze chętniej decydują się na melancholijne, czarno-białe kompozycje.

Co mówi o Tobie zdjęcie profilowe

Wybierając zdjęcie profilowe, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę portal. Umieszczenie tej samej fotografii na każdej stronie jest obarczone ogromnym ryzykiem. W przypadku portali nie związanych z pracą panuje duża dowolność, jednak wybierając swój wizerunek na Goldenline’a lub Linkedln’a musimy postawić na klasykę. Co to oznacza? Odsyłamy do wcześniejszego tekstu o tym, jak zrobić portret biznesowy.


10 porad, którymi warto kierować się w czasie wybierania i ustawiania zdjęcia profilowego:


1. Nie umieszczaj na zdjęciu profilowym siebie sprzed wielu lat – w ten sposób zafałszowujesz swój aktualny wygląd i sprawiasz wrażenie osoby żyjącej przeszłością.
2. Nie zmieniaj zdjęć profilowych jak w kalejdoskopie. Doradza się zachowanie jednego przynajmniej na miesiąc, dwa, by osoby obce mogły łatwiej cię skojarzyć.
3. Zrezygnuj z szerokiego kadru – zdjęcia profilowe są tak niewielkie, że i tak nie będzie cię widać. Lepszym pomysłem jest ujęcie swojej sylwetki od pasa w górę lub twarzy.
4. Nie rób głupich min – nawet jeśli wydaje ci się to fajne, za jakiś czas sam będziesz się sobie dziwił.
5. Na zdjęciu profilowym podkreśl cechę swojego wyglądu lub charakteru, które są twoimi atutami.
6. Zadbaj o oświetlenie – lepiej wypadają zdjęcia w naturalnym oświetleniu. Wyjątkiem są portrety, które są odpowiednio doświetlone, np. w naszym domowym studiu fotograficznym.
7. Jeśli chcesz zrobić sesję na idealne zdjęcie profilowe, zawsze wykonuj więcej zdjęć, byś miał w czym wybierać. Przy okazji przypomnij sobie, jak zrobić idealny autoportret.
8. Unikaj zdjęć z perspektywy, na której wyglądasz niekorzystnie – przykładem mogą być zdjęcia z dołu. Prawidłowe zapozowanie naprawdę może zdziałać cuda.
9. Poeksperymentuj z różnymi filtrami, ustawieniami lub skorzystaj z darmowych programów do obróbki zdjęć. Fotografie profilowe na niektórych portalach mogą, a nawet powinny być bardziej kreatywne.
10. Jeśli nie chcesz pokazywać swojej twarzy czy sylwetki z różnych powodów, a potrzebujesz zdjęcia kreatywnego, wypróbuj różne witryny internetowe, które kreują postaci z mangi i różnych kreskówek lub ujmij fragment swojej twarzy. Nie jest to polecane rozwiązanie, ale zdecydowanie lepsze niż wrzucenie na profilowe swojego psa lub zdjęcia z dzieciństwa.

Idealne zdjęcie profilowe

Kilka ważnych parametrów


Jeśli wiecie już, jaki jest wpływ zdjęć profilowych i jak wybrać najlepsze z nich na ulubiony portal, warto dodatkowo wziąć pod uwagę parametry techniczne serwisów. Fotografia powinna być zawsze dobrej jakości i o odpowiednim rozmiarze. Jakim? Poniższa lista powinna być pomocna:
Facebook – 180x180 px
Google+ - 120x120 px (rekomendowane 250x250 px)
YouTube – 800x800 px
Pinterest – 165x165 px
Instagram – 110x110 px
Linkedln – 200x200 px (rekomendowane 400x400 px)
Twitter – 400x400 px

Wymiary zdjęć profilowych

Powyższe wymiary to rozmiar minimalny grafiki, rekomendowane są zazwyczaj dwa razy większe wartości. Ważne jest także to, by plik nie ważył zbyt wiele (MB), ponieważ nie zdoła załadować się jako zdjęcie profilowe i będzie sprawiał problemy z otwarciem. Zazwyczaj fotografie do 1000x1000 px są automatycznie dostosowywane przez serwisy społecznościowe i nie musimy za bardzo się tym martwić.


Inspiracje – najlepsze zdjęcia profilowe


Na koniec przygotowaliśmy garść inspiracji, które pomogą wam zabłyszczeć w sieci. Oczywiście należy je dobrać zależnie od okazji i portalu, jednak kreatywność nigdy nie była złą cechą. Które najbardziej się wam podobają?

Zdjęcie profilowe - inspiracja 1

Czarno-białe zdjęcie profilowe może pokazywać twój melancholijny nastrój i przy okazji przyciągać uwagę – piękne rysy twarzy są najlepiej widoczne właśnie na tego rodzaju fotografiach. Ich piękno warto również wywołać w dobrym fotolabie cyfrowym i włożyć do domowego albumu.

Zdjęcie profilowe - inspiracja 2

Zrobienie idealnego zdjęcia profilowego można również zlecić profesjonaliście, który wykona całą pracę za was. Fotografie poparte doświadczeniem i praktyką są chętniej oglądane, gdyż brakuje w nich podstawowych błędów, które sami nieświadomie popełniamy.

Zdjęcie profilowe - inspiracja 3

Masz poczucie humoru i chcesz je pokazać? Wybierz zabawną stylizację i pokaż ją na Facebook’u lub Instagram’ie. Z pewnością zbierzesz sporo lajków, ale pamiętaj o tym, że przestaniesz być postrzegany jako godna zaufania osoba.

Zdjęcie profilowe - inspiracja 4

Klasyczne zdjęcie całej sylwetki to opcja dla kobiet i mężczyzn, którzy dobrze czują się w swoim ciele. Można zapozować celowo lub zrobić selfie w lustrze przed wyjściem na ważną imprezę.

Zdjęcie profilowe - inspiracja 5

Masz duszę artysty? Spróbuj pokazać to na zdjęciu. Użyj filtrów, ciekawych kadrów lub dodaj coś od siebie – w końcu nie codziennie widuje się np. osoby wybrudzone farbami do malowania.

Zdjęcie profilowe - inspiracja 6

Zwykłe zdjęcia wydają ci się nudne? Spróbuj uchwycić swoją twarz w odbiciu lustra czy szyby. Efekt świeżości gwarantowany.

Zdjęcie profilowe - inspiracja 7

Fotografie z wakacji to również świetny pomysł na doskonałe zdjęcie profilowe. Nie wymagają pozowania, specjalnych przygotowań, a przy okazji pokazują twoją rządzę przygód i znajomość świata. Wywołanie ich w formie odbitek zdjęć również jest obowiązkowe!

Zdjęcie profilowe - inspiracja 8

Kochasz sport i prowadzisz aktywny tryb życia? Pochwal się tym na swoim zdjęciu profilowym. Pamiętaj o tym, by maksymalnie odsłonić twarz – chusty, bandanki czy gogle narciarskie nie są najlepszym wyborem.

Zdjęcie profilowe - inspiracja 9

Rozważna czy romantyczna? Pokaż na zdjęciu profilowym nie tylko swój wygląd, charakter, ale również zainteresowania. Kochasz książki? Zrób sobie zdjęcie ze swoją ulubioną!


Zdjęcie profilowe każdego z nas

 

Każdy z nas posiada zdjęcie profilowe przynajmniej na jednym portalu, z którego korzysta okazjonalnie lub regularnie. Oczywiście na jednej fotografii świat się nie kończy, ale jeśli zależy nam na wizerunku, który służy np. do zawiązywania znajomości biznesowych, musimy wiedzieć, jaki przekaz niesie ona za sobą. Decydując się na zdjęcie profilowe pamiętajcie o tym, że ma pokazywać to, jakimi jesteście ludźmi lub jak chcecie być postrzegani, dlatego nie kierujcie się chwilowymi trendami lub chęcią dorównania znajomym – wasz profil zawsze powinien być oryginalny.
Jakie zdjęcia najbardziej lubicie umieszczać w formie profilowego? Z wakacji, pozowane, a może kreatywne?

 

Źródła:
https://businessinsider.com.pl/media/internet/najpopularniejsze-serwisy-spolecznosciowe-w-polsce-i-na-swiecie/m9gksls
http://www.psychologiawygladu.pl/2017/03/jak-wybrac-idealne-zdjecie-profilowe.html
https://wiadomosci.onet.pl/nauka/zmieniasz-zdjecie-profilowe-naukowcy-maja-dla-ciebie-porade/en66jb0
https://socialpress.pl/2017/03/jakie-wymiary-maja-grafiki-w-mediach-spolecznosciowych

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.