Porady

Perspektywa ptasia w fotografii - z czym to się je?
Jeśli szukasz nowego sposobu patrzenia na świat, to polecamy zaznajomić się z zagadnieniem wykonywania zdjęć w perspektywie ptasiej! I nie chodzi tu tylko o zdjęcia z drona, ale o kadrowanie z wysokości! Ostatnio pisaliśmy o perspektywie żabiej - dzisiaj - perspektywa ptasia -  z czym to się je?

źródło: Pixabay

 

Ptasia? bociania? żyrafia?

W sztukach plastycznych to pojęcie funkcjonuje od wielu lat. Sporo zagadnień związanych z porządnym rzemiosłem fotograficznym “przeszło” do tej dziedziny z malarstwa i rysunku! Ujęcia, na których ewidentnie widać, że poziom wzroku artysty był ponad malowanym / rysowanym / fotografowanym / filmowanym obiektem to właśnie perspektywa ptasia, zwana czasami bocianią! Niektórzy z angielska mówią: “bird’s-eye view”. Inni zaś spośród perspektywy ptasiej wyróżniają jeszcze żyrafią! Jest to rodzaj ujęć wykonywanych z wysokości (z drabiny, z dachu, z wyższego piętra, ze schodów). Dzięki temu zabiegowi perspektywicznemu niwelujemy na zdjęciu efekt tła, a pokazujemy główny motyw zdjęcia.

źródło: Pixabay

 

Dlaczego perspektyw w fotografowaniu jest ważna?

Perspektywę uważa się za jedno z ważniejszych narzędzi fotografa. Jest inna kiedy fotograf zmienia pozycję aparatu oraz kąta, pod jakim jest on ustawiony. Przykład?

Zbliżając się do fotografowanego modela, to co jest za nim sprawia wrażenie bardziej od niego oddalonego, a kiedy oddalamy się od modela, to, co jest zanim sprawia wrażenie przybliżania się do modela. Perspektywa jest związana z oddaniem głębi. Dzięki zastosowanej perspektywie fotograf może zaakcentować lub zminimalizować głębię ostrości. 

źródło: Pixabay

 

Dlaczego stosujemy perspektywę ptasią?

Perspektywę żabią, ptasią, kulisową, rzędową, inną… można świadomie wykorzystywać sprawiając, aby oglądający zdjęcie patrzył na kadr w taki, a nie inny sposób. Kontrolując ją i znając wszelkie jej możliwości można sprawić, że coś wydaje się bliżej, a coś innego dalej. Fotografowie często zmieniając pozycje zmieniają ogniskową, z jaką fotografują. Obiektyw szerokokątny sprawia, że obiekty za modelem wydają się mniejsze, ale fotografujemy więcej elementów tła, zaś pstrykając zdjęcie teleobiektywem, w kadrze mieści się mniej elementów tła, ale wydają się nam one bliżej modela, odległości pomiędzy elementami wydają się mniejsze. W przypadku fotografowania obiektywem szerokokątnym poleca się, aby używać jak najkrótszej ogniskowej i blisko podchodzić do modela. 

źródło: Pixabay

Dlaczego fotografujemy z lotu ptaka?

Sfotografowane z wykorzystaniem perspektywy ptasiej postaci wydają się mniejsze i wciśnięte w kadr. Można tak ukazać wielkość tego, co nas otacza. Taki rodzaj perspektywy świetnie sprawdza się do pokazania interakcji pomiędzy ludźmi i przedmiotami czy obiektami z naszego otoczenia. Jakie są inne powody robienia zdjęć z lotu ptaka?

  • zdjęcia dokumentujące wydarzenia z dużą grupą osób (koncerty, strajki, zawody sportowe)
  • fotografia krajobrazowa
  • zdjęcia w stylu makro 
  • fotografia tekstur
  • zdjęcia produktowe, zwłaszcza fotografia kuchenna
  • chęć pokazania zwykłych sytuacji w niezwykły sposób.

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

 

Ptasia perspektywa a zdjęcia dzieci

Najczęstszym błędem związanym z perspektywą ptasia jest fotografowanie dzieci. Czynimy to niejako automatycznie wcale się nad tym nie zastanawiając. Dzieci są niżej od dorosłych, często siedzą czy leżą, raczkują, bawią się na ziemi czy podłodze. Jesteśmy jako osoby fotografujące wyżej. Po prostu przykładamy aparat do oka i pstrykamy. W przypadku uchwycania na zdjęciach radosnych chwil z udziałem naszych pociech warto jest zniżyć się, kucnąć, przysiąść, a nawet położyć się na ziemi. Takie wykonywanie fotografii dziecku na wysokości jego, a nie naszego wzroku czasami określa się jako perspektywa psia! Taka perspektywa jest jedną z najbardziej niedocenianych podczas fotografowania dzieci. Warto o tym pamiętać, gdyż zdjęcia zrobione “z poziomu dziecka” oddadzą jego naturalne środowisko i pokażą jego świat, takim, jak ono właśnie je widzi i jak przeżywa. 

źródło: Pixabay

 

Fotografia dronem to też fotografia z wysokości

Perspektywa ptasia jest sprawą naturalną jeśli chodzi o wykorzystanie drona do zdjęć. Dzięki wysokości patrzymy na krajobrazy i obiektyw w sposób, jakiego nie doświadczamy naszymi oczyma na co dzień. Takie ujęcia są dla nas po prostu niedostępne! Zdjęcia z dronów uważa się za sposób stosunkowo tani i łatwo dostępny. Warto pamiętać, ze wszystkich operatorów dronów obowiązują regulacje prawa lotniczego. Więc fotograf jako operator drona też musi być przeszkolony (tak - prawo jazdy na dron) i znać prawo (na przykład kwestia drona a prawa do ochrony wizerunku). 

 

źródło: Pixabay

 

Patrzymy na świat głównie z perspektywy wysokości naszych oczu. Jednak czasami warto zmienić punkt (kąt widzenia)!  Zmiana perspektywy nawet metaforycznie skłania nas do nowego świeżego oglądu rzeczywistości. Powoduje to refleksję i zmianę postrzegania tego, co wokół nas. Podobnie z fotografią - nietypowy kadr - na przykład z wykorzystaniem perspektywy ptasiej - pozwoli na wyodrębnienie w kadrze czegoś zupełnie innego! Spróbuj tego zabiegu i oceń swoje zdjęcia. Z pewnością będa wśród nich takie, które zasługują, aby je wywołać i pochwalić się nimi osobom bliskim!

 

 

 

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać, akceptując tym samym regulamin i politykę prywatności

Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie klikając w odpowiedni link znajdujący się w wiadomości email.
Cennik
Odbitki, Zdjęcia XXL,
FotoObrazy, FotoPrezenty,
Kalendarze...
Dostawa od 0,00 zł
Jedynie u nas tysiące
Punktów Odbioru w całej Polsce.
Wywoływanie zdjęć
Foto4u.pl to wywołanie odbitek ze zdjęć najtaniej w Internecie.
Promocje
Teraz odbitki zamówisz taniej do
Firma Foto4u wykona dla Ciebie najlepsze odbitki cyfrowe zdjęć, Foto Prezenty, Zdjęcia XXL, FotoObrazy na płótnie i Kalendarze. Zamówione przez Internet produkty dostarczamy w 24h do kilku tysięcy Punktów Odbioru w Polsce, m.in:
Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin.
Dążymy do tego aby wykonywane przez nas fotousługi były w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Wywoływanie zdjęć odbywa się z wykorzystaniem materiałów firmy Fujifilm.
Copyright © 2009-2017 Foto4u. All rights reserved.